„A mi szívünk is összeszorul, ha egy gyermeket nem látogat senki, és mindhiába várja szüleit".
Az ünnepi időszakban sem pihen a gyermekkórház apraja-nagyja, a kezelésre szoruló picik legtöbbször bent maradnak az osztályon, vagy éppen karácsonykor történik véletlen baleset, rosszullét, amiért kórházba kerül a legkisebb. Hogyan telik az ünnep a gyermekkórházban? Dr. Mikos Borbála csecsemő- és gyermekgyógyász főorvost, az MRE Bethesda Gyermekkórház minőségügyi és oktatási igazgatóját, valamint Dr. Ternai Zitát, az intézmény fül-orr-gégész szakorvosát kérdezte a webbeteg.hu.
- Kommunikációs csapatunk, alapítványunk és lelkészeink már egy hónappal korábban elkezdik a készülődést az ünnepekre. Adventkor minden hétvégén színes programok tették lehetővé a lelki feltöltődést, a meghitt együttlétet: a gőzölgő forró tea és a bejgli mellett tartalmas beszélgetésekkel, közös adventi koszorúkötéssel, üdvözlőlapok készítésével vagy éppen mézeskalácssütéssel teltek a napok – meséli dr. Mikos Borbála főorvos.
- Amikor azt halljuk, hogy beteg a gyermek karácsonykor, összeszorul a szívünk. Miként élik meg a kicsik, hogy bent kell maradniuk az osztályon, nem mehetnek haza az ünnepekre?
- Karácsonykor főként súlyos betegség vagy sürgős ellátást igénylő probléma miatt kerülnek a gyermekek kórházba. A szülőkkel való kommunikáció mellett nagyon fontos, hogy a gyermekkel megbeszéljük mi orvosok és az ápolók is, hogy mi fog történni vele a kórházban, mikor kell ügyesnek lennie, mely vizsgálatok lehetnek esetleg fájdalmasak, melyeknél pedig felesleges aggódnia. Fontos megbeszélni, hogyan tud segíteni - ha olyan korú és állapotú a gyermek - hogy aktív részese lehessen gyógyulásának, ne csak passzív szenvedője a történéseknek – mondja dr. Ternai Zita fül-orr-gégész szakorvos.
- Anya, apa és a testvérek távolléte pótolhatatlan, ezért minden lehetséges percet biztosítunk a szülők jelenlétére gyermekük mellett. Akikre hosszú kórházi kezelés vár, szüleik számára fenntartjuk az Anyák Házát, ahol komfortos elhelyezést biztosítunk számukra – mondja dr. Mikos Borbála főorvos, akitől azt is megtudtuk, hogy a diakóniai és pszichológus, valamint mentálhigiénés munkatársaik naponta felkeresik a kis betegeket, és zenével, mesével, közös énekléssel töltik ki magányos óráikat.
„A mi szívünk is összeszorul, ha egy gyermeket nem látogat senki, és mindhiába várja szüleit. Az ő szenvedő lelküket külön figyelemmel igyekszünk megtölteni szeretetünkkel, gondoskodásunkkal, apró személyes ajándékainkkal.”
- A család logisztikája is más az ünnepek alatt: vendégség, óvoda- és iskolaszünet miatt a szülőkre is nagyobb nyomás hárul, a beteg gyermek miatt is izgulnak. Fontos, hogy együtt stabil, pozitív hátteret alakítsunk ki a gyermek számára. Ebben az orvosok mellett a nővéreknek, a betegápolóknak és betegszállítóknak szintén óriási szerepük van – hangsúlyozza a szakorvos.
Továbbiak a cikkben