• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A szlovák orvosok támogatják az egy biztosítós rendszert

Lapszemle Forrás: InfoRádió

Az állam elsősorban a magánbiztosítók részvényeinek felvásárlásával próbálkozik meg, ha ez nem sikerül, akkor nem marad más hátra, mint a kisajátítás.

A Szlovák Orvosi Kamara támogatja az egybiztosítós rendszert, amelyet a kormány döntése értelmében 2014-től vezetnek be. A jelenlegi, több biztosítós rendszer 1993 óta működik Szlovákiában. A legnagyobb az állami Általános Egészségbiztosító, mely a piac kétharmadát uralja, a Dovera, valamint az Union ZP. magánbiztosítóhoz a lakosság 34 százaléka tartozik. A Robert Fico vezette Smer már évek óta támadja a több biztosítós modellt. Főleg amiatt neheztelnek, mert a magánbiztosítók nyereséggel dolgoznak, míg az állami biztosító évről-évre nagyobb veszteséget termel – írja az inforadio.hu portálja.

A kormány által elfogadott koncepció szerint az állam elsősorban a magánbiztosítók részvényeinek felvásárlásával próbálkozik meg, ha ez nem sikerül, akkor nem marad más hátra, mint a kisajátítás. A magánbiztosítók vezetői többször is jelezték, hogy nem támogatják a Fico-kormány elképzelését. A külföldi többségi tulajdonban lévő Union magán-egészségbiztosító képviselői nemrégen kijelentették: mindent megtesznek azért, hogy Szlovákiában megmaradjon a több biztosítós rendszer.

Az orvosok érdekképviseleti szervezete azonban támogatja a kormány terveit. Marián Kollár, az orvosi kamara elnöke úgy vélekedik: a jelenlegi egészségbiztosítási rendszer nem hatékony, átláthatatlan, nem teljesíti a lakosság jogos elvárásait. Éppen ezért a helyzetet halaszthatatlanul orvosolni kell, annál is inkább, mert az szerintük sem a betegek, sem pedig az egészségügyben dolgozók szempontjából nem igazságos.

A Szlovák Orvosi Kamara a kormány által vázolt egy egészségbiztosítós modell bevezetését szükségesnek tartja, ugyanakkor úgy véli, hogy a biztosítóra vonatkozó szabályokat még az új modell beindítását megelőzően ki kell dolgozni. Az új rendszerben működő biztosító formailag egy közszolgálati feladatokat ellátó részvénytársaság lehetne – vélekedett a kamara elnöke.