Megpróbáljuk kifehéríteni azt a tényt, hogy többletszolgáltatásért pluszpénz jár, az alapvető közellátásért viszont nem.
– A támogatási szerződést egyelőre még nem írtuk alá, de ha ez megtörténik, elindulnak a tervezési- illetve a kivitelezési tenderek, vagyis hosszú előkészítő munka következik. Reálisan nagyjából egy év múlva tudunk az építkezésbe belefogni, így 2019 második felében indulhat el az osztály működése - mondta el Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója a Magyar Hírlapnak, a már jóváhagyott új szülészeti osztályról beszélgetve.
- Valójában az, hogy a Bethesda Gyermekkórházban épül egy szülészet, ahol a széles körben felvetődő igényekre keressük a választ, nekünk is komoly kihívás. Ennek az abortuszmentesség fontos eleme, ám mégsem unikális sajátsága. A négy nagy fővárosi, különböző felekezetekhez tartozó egyházi kórház, vagyis a Mazsihisz Szeretetkórháza, a Budai Irgalmasrendi Kórház, a Szent Ferenc Kórház és a Bethesda Gyermekkórház másfél évtizede dolgozik együtt, közösen csaknem a teljes közkórházi ellátásskálát lefedve. Bár kis ágyszámon, de egyre erősebb szövetségben, és kicsit alternatív ellátórendszerként jelenünk meg az állami szféra mellett. Egyre többen használják a szolgáltatásainkat azok közül, akik igénylik azt a speciális szemléletet, amely az egyházi kórházakban kialakult. Néhány fontos elem azonban hiányzik, így a szülészet is - mondta el az interjúban a főigazgató.
Nemcsak Magyarországon, számos országban kérdéseket vet fel, hogy szükséges-e egy élettani folyamatot a mostanihoz hasonló mértékben medikalizálni. Így a leendő osztály egyfajta módszertani központként is működhet, ahol nagyobb szerepet kap a családi, emberi oldal.
mikor elkezdtük kialakítani a szülészeti koncepciónkat, felmerült az is, hogy az ilyen osztályokon a leghangsúlyosabb a hálapénzjelenség, ezért olyan helyet akarunk létrehozni, ahol ezt a kérdést nem seperjük a szőnyeg alá. Tehát megpróbáljuk kifehéríteni azt a tényt, hogy többletszolgáltatásért pluszpénz jár, az alapvető közellátásért viszont nem. Ehhez ki kell alakítani egy olyan rendszert, amelyben egyértelmű, hogy ingyenesen milyen szolgáltatások érhetők el, és mik azok az extra igények – például saját bába vagy szülészorvos választása – amelyek fizetéskötelesek. Ebből áll össze tehát a koncepciónk, amelyet a kormány jóváhagyott. Hozzáteszem, hogy a paraszolvencia-mentesítés csak úgy működhet, ha az osztály ehhez politikai segítséget kap, hiszen megfelelő jogszabályi környezet szükséges hozzá. A teljes cikk