Alig száz éve még vezető halálok volt hazánkban, mára a ritkább kórképek közé tartozik, de jelen van.
Lélegzet metsző tűzben – a tbc gyógyítása Magyarországon címmel nyílt vándorkiállítás a Pándy Kálmán Tagkórház sebészeti tömbjének aulájában. A tárlat három hétig tekinthető meg az intézményben - írta a beol.hu.
Dr. Becsei László főigazgató főorvos a megnyitón elmondta, örömmel adnak helyet a vándorkiállításnak, amely a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban kezdte pályafutását, majd a Korányi Pulmunológiai Intézettel karöltve egy országos körúton vesz részt. Hozzátette, bár a tbc manapság Magyarországon nincs fókuszban, de az 1900-as évek elején Morbus hungaricus néven híresült el a hazai járványhelyzet miatt. Hangsúlyozta, a védőoltásnak és a gyógyszereknek köszönhetően mára szerencsére egyre kevesebb tbc-s beteg van Magyarországon. Bizonyos földrészeken azonban ma is vezető halálok, ezért is érdemes beszélni róla.
Dr. habil Bogos Krisztina PhD, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója kifejtette, a hazai medicina, ezen belül is a tüdőgyógyászat sikertörténete a tuberkulózis visszaszorítása. Ezt a népbetegséget ugyanis rendkívül hatékonyan sikerült felszámolni, és ritka betegséggé szelídíteni. Ugyanakkor fontos felhívni arra a figyelmet, hogy nem tűnt el teljesen ez a betegség. Ennek egyik jó módja a vándorkiállítás is.