A fogantatást megelőző időszaktól egészen a szülést követő két évig vizsgálták az alanyokat, ezzel egy átfogó képet adva az anyai agy sajátosságairól.
Először figyelték meg valós időben a terhes nők agyában történő neurológiai változásokat – írja a Reuters nyomán a telex.hu. Korábban viszonylag keveset lehetett tudni arról, hogy a fiziológiai és hormonális változások mellett pontosan milyen neurológiai folyamatok zajlanak egy gyereknek életet adó anya agyában. A kutatás során a fogantatást megelőző időszaktól egészen a szülést követő két évig vizsgálták az alanyokat, ezzel egy átfogó képet adva az anyai agy sajátosságairól. A cikket a Nature Neuroscience című folyóiratban közölték.
Az alanyok agyát modern képalkotó eljárásokkal térképezték fel. 26 alkalommal végeztek adatfelvételt, először három héttel a fogantatás előtt, az utolsó vizsgálatot pedig a szülés után két évvel hajtották végre.
Megfigyelték, hogy a vizsgált agyi régiók 80 százalékában a szürkeállomány átlagosan 4 százalékkal csökkent. A szülés utáni szakaszban ez részben visszaállt, de nem tért vissza a terhesség előtti szintre.
Az agyi régiók közötti kapcsolatok minőségében körülbelül 10 százalékos növekedést mutattak ki. Ez a második trimeszter végén és a harmadik trimeszter elején érte el csúcspontját, majd a szülés után visszatért a terhesség előtti állapotba.
Továbbiak a cikkben