Teljesen nem küszöbölhetjük ki az ártó tényezőket, de megpróbálhatjuk minimálisra csökkenteni a veszélyt. Az egyik ilyen betegség a tüdőrák – tudta meg a
vaol.hu portálja
dr. Kecskés László Istvántól, a Markuszovszky Egyetemi Oktatókórház Mellkassebészeti Osztályának vezetőjétől.
A Genius Savariensis Szabadegyetem egyészségügyi kurzusai között kiemelt helyet foglalt el a leggyakoribb daganat, a tüdődaganat, annek sebészeti kezelési nehézségei. A témáról dr. Kecskés László beszélt, aki rögtön adatokkal indította előadását. Mint kiemelte: a világon évente mintegy 1,6 millió új tüdőrákos esetet regisztrálnak. Európában ez az adat 400 ezer. A férfiaknál a leggyakoribb halálok, a nőknél a harmadik helyen áll a mell- és vastagbélrák után.
A dohányzás miatt kialakult tüdőrák 90 %-a megelőzhető lenne – húzta alá az osztályvezető. Napi egy doboz cigaretta 222-szer növeli a tüdődaganat kialakulásának kockázatot, de a passzív dohányzás is veszélyes. Ráadásul – emelte ki a szakember – a dohányzás nem csupán ennek a ráktípusnak a kialakulásában játszik szerepet. A fő károsító tényező a kátrány, ami a cigarettapapírban található, valamint a nikotin, mely a szív- és érrendszeri megbetegedését okozza.
A kutatások bebizonyították, hogy a genetikának, az öröklésnek is van szerepe a daganat kialakulásában. A férfiaknál az Y kromoszóma károsodik, emiatt az immunrendszer legyengül, és emelkedik a daganat kialakulásának a veszélye. A tüdőrák kialakulásában azonban a környezeti tényezők (azbeszt, közlekedés, sugárzás) is szerepet játszanak – jegyezte meg a szakember.