A 2019-re tervezett fejlesztéseknek köszönhetően tovább nő a biztonság a Balatonon.
Október 31-én éjjel véget ér az idei szezonális viharjelző szolgáltatás a tavakon. A Balatonon a következő viharjelző szezonra bővítést, korszerűsítést hajtanak végre a rendszeren, amelynek része lesz három, teljesen új technológián alapuló, a vízben felállított állomás is - tudósított a katasztrófavédelem, a vízirendészet és a meteorológiai szolgálat közös szezonzáró tájékoztatójáról az Inforádió.
Tanka László tűzoltó ezredes elmondta, hogy az április elején beindított, hét hónapon át tartó viharjelző szezonban a Balatonon 46, a Velencei-tavon 4, a Tisza-tavon 5, a Fertő-tavon 11 viharjelző állomás működött. Megjegyezte, hogy az utóbbi négy évben a viharjelzők száma 50 százalékkal nőtt.
Az ezredes hangsúlyozta, 2108-ban nem történt olyan vízi baleset az ország nagytavain, amelynek oka bármelyik viharjelzőrendszer működésének hibájából fakadt volna. Hozzátette, a 2019-re tervezett fejlesztéseknek köszönhetően tovább nő a biztonság a Balatonon.
Radics Kornélia, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke a viharjelző szezon időjárását értékelve elmondta, hogy a sokéves átlaghoz képest jóval többször kellett elrendelni viharjelzést a gyakori zivatarok miatt, azonban a Balatonnál több mint 10 százalékkal, a Velencei-tónál több mint 20 százalékkal csökkent a viharjelzések fenntartási ideje. Számottevően csökkent a kiadott másodfokú viharjelzések és az erős viharok száma.
Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője elmondta, a viharjelző szezonban a vízirendőrök közel 200 "kifutással" több mint 400 ember életét mentették meg. Arról is beszámolt, hogy tavaly év végig 24-en fulladtak a tóba, idén viszont jelentősen csökkent - október végén 7 áldozatról számoltak be - ez a szám.