Az oltott felnőttek 60-80 százaléka, az idősek 40-60 százaléka elkerüli az influenzát, így a súlyos szövődményeket.
A napokban megérkeztek az influenza-elleni vakcinák, ezeket elsősorban a súlyos szövődmények elkerülése miatt érdemes beadatni - mondta el a Népszavának Ócsai Lajos oltás-szakértő.
A szakember szerint a gyászünnepek után, azaz e héttől már biztosan elkezdődhet a krónikus betegek, a 60 évesnél idősebbek valamint a terhesek térítésmentes kampányoltása. Hozzátette: ugyan az influenza-elleni vakcina nem tartozik a legtökéletesebb oltóanyagok közé, mert nem biztosít 100 százalékos védelmet a megbetegedés ellen, ám ha az oltás ellenére is elkapja valaki a ragályt, könnyebben vészeli át és kisebb lesz az esélye a szövődmény kialakulásának is. Ócsai Lajos szerint, amennyiben a beadott vakcinában lévő törzsek megegyeznek a betegséget okozó cirkuláló vírusokkal, akkor az egészséges, oltott felnőttek 60-80 százaléka, az idősek 40-60 százaléka elkerüli az influenzát. A különbség oka, hogy az idősödő emberek immunrendszere eleve gyengébb, emellett sokféle krónikus betegséggel is küszködhetnek. Az influenza-elleni védőoltásnak így is van értelme, mert a szövődmények kialakulásának esélyét, köztük a súlyos, olykor halált okozó tüdőgyulladásét, valamennyi korcsoportban, tehát az időseknél is 60-90 százalékkal csökkenti. Az pedig bizonyított, hogy aki minden évben beoltatja magát influenza ellen, sokkal védettebb a járvány ideje alatt.
Évente félmillió ember hal meg influenza okozta betegségekben Európa-szerte. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) adatai szerint az állam által megvásárolt mintegy 1,3 millió védőoltásból a tavalyi szezonban 782 ezer adag fogyott el. Az oltási hajlandóság erősen szóródik Budapesten a lakosság 10 százaléka, addig Pest-, és Borsod-Abaúj- Zemplén megyében Szabolcs-Szatmár-Bereg-, Győr-Sopron megyeiknek is csak az ott élők öt-hat százaléka jutott vakcinához.