Az egészségügy megújítási programjához ajánlja fel a VOSZ több száz évnyi tapasztalatát.
„Az egészségügyi rendszerünket érintő együtt gondolkodást a kormányzattal és a szakmai szervezetekkel mindig támogattuk és támogatjuk ma is. Üdvözöljük a megjelent vitairatot (Dr. Kóka János: A magyar egészségügy helyzete már nem fenntartható) az egészségügy megújításának 10 pontos, 10 ezer milliárdos programjáról, mert számos elemében találkozik a VOSZ Egészségügyi Tagozata által képviselt szervezetek álláspontjával” – írja állásfoglalásában a tagozat. Ismételten hangsúlyozzák: nincs két egészségügyi szektor, nincs külön állami és külön magánegészségügyi rendszer. „Egy szektor és egy rendszer van, az, amelyik a beteget meggyógyítja, és nem utolsó sorban hatékonyan működik. Ennek szellemében kell az állami- és magán oldalnak együtt gondolkodnia és összehangoltan cselekednie!” - közölte az állásfoglalást az üzletem.hu
„A beteget nem az érdekli, hogy kié az épület vagy a műtőlámpa. A beteg ember elvárása és érdeke a gyors, hatékony egészségügyi ellátás, a gyorsan visszanyert egészség és keresőképesség, mindezt elérhető áron. Hiszünk benne, hogy a beteg érdeke könnyen találkozhatna az állam, a piaci biztosítók, egészségpénztárak és a munkáltatók érdekeivel. Ennek eléréséhez tervezett, közös és összehangolt cselekvésre van szükség, egymásra mutogatás, politikai haszonszerzés és bűnbakkeresés helyett szigorúan szakmai megfontolásokon alapuló egyeztetésekre és egymás segítésére” – hangsúlyozzák a VOSZ szakértői.
A sikerhez vezető út csakis valódi szakértők bevonásán, a szakma képviselőivel megvalósuló valódi partnerségen keresztül vezethet. Szükség lesz az országos teljes kapacitásigény újra felmérésére és elosztására (nem politikai, hanem valós ellátóhelyi szükségletek alapján), a betegutak teljes újragondolására – nem kizárva a magánellátókat, akik ma már az első szakorvosi találkozások nagyobbik részét biztosítják, de nincs joguk a betegeket elindítani a betegúton, csak ha visszaküldik a háziorvoshoz beutalóért. „Megkerülhetetlennek tartjuk a valódi és működtethető regionális ellátó centrumok kijelölését és a kisebb, nem működtethető, az állam számára nagy anyagi terhet jelentő és az ellátottakra egyenesen veszélyt jelentő egységek megszüntetését” – áll a VOSZ Egészségügyi Tagozatának közleményében.
Továbbiak a teljes cikkben