A felmelegedés miatt új fajok is megjelenthetnek Magyarországon, amelyek hazánkban eddig nem elterjedt kórokozókat hordozhatnak.
Augusztus közepe és vége az a nyári időszak, amit a kullancsok kifejezetten kedvelnek, ezt mondta az InfoRádiónak Kovács Szilvia, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének egyetemi docense. A felmelegedés miatt új fajok is megjelenthetnek Magyarországon, amelyek hazánkban eddig nem elterjedt kórokozókat hordozhatnak.
A felmelegedés új fajok megjelenését eredményezheti. Példaként említette, hogy mintegy két évvel ezelőtt a fővárosi Margitszigeten már találtak egy nem őshonos fajt, ami a krími-kongói vérzéses lázat terjeszti. Bár az ilyen és hasonló kullancsok szaporodás, illetve fennmaradása egyelőre hazánkban még kérdéses – fűzte hozzá. Azonban ha enyhébbek lesznek a telek, tehát még inkább melegszik az idő, egyre kedvezőbb lesz számukra is a feltételek.
Kovács Szilvia elmondta azt is, hogy a zárt ruházat mellett a kullancsriasztó-szerek használatával, valamint a bokára, vagy akár a tarkóra kent illóolajokkal sokat tehetünk, azért, hogy kirándulás közben ne érjen minket kullancscsípés.
Egy kullancs biztonságos eltávolítására úgy kerülhet sor, hogy fogunk egy sima szemöldökcsipeszt, és annak a segítségével – lehetőleg minél közelebb a bőrhöz – megragadjuk az állatot, majd egy határozott mozdulattal kihúzzuk – magyarázta a szakértő. Intelme szerint
kerülendők a házi praktikák és népi hiedelmek, és a legfontosabb, hogy ne nyomkodjuk az állat testét, mert így juthatnak a kórokozók a szervezetbe.