Tiszaszalkánál a PET-palackokból kioldódó rákkeltő anyagot mutattak ki a vízből. Már laboratóriumi vizsgálatok is igazolják, hogy lényegében tisztítatlanul engedik a szennyvizet a Tiszába Vásárosnamény közelében – írja a
Népszava – online.
A Tiszamenti Regionális Vízművek (TRV) Zrt. szennyvíztelepén naponta körülbelül kétezer köbméter szennyvíz ömlik a folyóba. A telepet a katasztrófavédelem már többször is megbüntette, érdemi előrelépés mégsem történt. Baranyi Krisztina, az Együtt képviselője mintát is vett a vízből, aminek elvileg majdhogynem ivóvíz minőségűnek kellene lennie, ám az átlátszó műanyagpalackban már a színe is sötét, visszataszító volt. A politikus által gyűjtött mintát egy független laboratóriumban vizsgálták meg, s kiderült: a víz tele van félig lebomlott szerves anyagokkal, a szennyezőanyagok tekintetében a vizsgálat 30-40-szeres határérték-túllépést mutatott. A víz lebegőanyag-tartalma pedig kétszerese (!) volt más, tisztítatlan szennyvizekből vett mintákhoz képest. Az Együtt természetkárosítás miatt tett feljelentést.
Érdekes módon a hatóságok nem tapasztaltak súlyos szennyezést. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei katasztrófavédelmi igazgatóság és a kormányhivatal közös közleményben tudatta: a július 27-ei helyszíni ellenőrzés és mintavétel során megállapították, hogy a szennyvíztisztító telepről tisztítatlanul nem jut ki szennyvíz, azonban két komponens (ammónium és nitrogén) esetében határátlépést tapasztaltak, így a kibocsátott szennyvíz minősége nem megfelelő.
A TRV kissé ellentmondásosan nyilatkozott az ügyről, ők is azt állították, hogy nem folyik tisztítatlan szennyvíz a Tiszába, de a felelősség szerintük az önkormányzatot terheli. Vásárosnamény önkormányzata viszont a cégre mutogat, némileg jogosan, hiszen a telep karbantartása, javítása az üzemeltető dolga.
Miközben megy az egymásra mutogatás, a Tisza nem lesz tisztább, sőt. Az ügyben Szabó Marcel zöldombudsman is megszólalt, aggasztónak nevezve a szennyezésekről szóló híreket.
A magas lebegőanyag-tartalom, azaz a szennyvíziszap el nem távolítása következtében nemcsak a folyó vize szennyeződhet el, de az iszapba kiülepedő lebegő anyagok a szennyező forrás megszűnése után is állandósíthatják ezt a helyzetet – emelte ki Szabó Marcel.