• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

AI-alapú robottechnológia forradalmasítja az ortopéd sebészetet

Lapszemle MA 06:17 Forrás: MedicalOnline
AI-alapú robottechnológia forradalmasítja az ortopéd sebészetet

A technológia lehetővé teszi, hogy az orvosok a legkisebb részletekre is figyeljenek.

Mesterséges intelligenciát használó CORI robot segítségével már 74 térd- és csípőprotézis műtétet hajtottak végre sikeresen a Budapesti Mozgásszervi Magánklinika sebészei a Liv Duna Medical Centerben. Az együttműködés további nagy sikere, hogy a legújabb generációs robottechnológia használatát hazánk és a környező országok ortopéd sebészei Budapesten sajátítják el a jövőben, írja a MedicalOnline

A robotasszisztált műtétek új távlatokat nyitnak a modern orvostudományban. Ez a technológia lehetővé teszi a sebészek számára, hogy nagyobb pontossággal és személyre szabottabban végezzék el a beavatkozásokat. A robot segítségével a műtét közbeni navigáció és a protézisek beállítása milliméteres precizitással történik, ami hosszú távon javítja az implantátum kihordási élettartamát és a páciens mozgásminőségét. Emellett csökken a műtéti idő, a szövődmények kockázata és a rehabilitációs időszak is lényegesen rövidebb lehet. A technológia használata nemcsak a páciensek számára jelent hatalmas előnyt, hanem az orvosszakmát is fejlődésre ösztönzi, hiszen a sebészek új tudást és készségeket sajátítanak el. A modern robottechnológia a hazai ortopéd sebészet területén is komoly lehetőséget jelent a jövőre nézve.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy hazánkban is egyre több embert érintenek mozgásszervi problémák, április elején például több mint 8 ezren csípőprotézis, 17 ezren pedig térdprotézis műtétre vártak. Nemcsak idősek, hanem fiatal, munkaképes korú emberek, akik a mozgásuk mellett az életminőségüket is visszanyernék a protézis beültetésével. A testtömegindex (BMI) határértékének bevezetésével ugyanakkor sok páciens ideiglenesen lekerülhet a várólistáról, egy túlsúlyos, fájdalmakkal élő ember számára az életmódváltás, a fogyás jelentős erőfeszítést jelent.

„A legújabb generációs, legkorszerűbb ortopéd technológiák közé tartozó CORI félig autonóm robot a mesterséges intelligencia által gyűjtött adatokat elemzi és egyénre szabott megoldási javaslattal segíti a sebész munkáját. Ezáltal a csípő- és térdprotézis beültetések precízebbek, hatékonyabbak és biztonságosabbak lehetnek. A technológia lehetővé teszi, hogy az orvosok a legkisebb részletekre is figyeljenek, így a páciensek számára kevesebb szövődménnyel és gyorsabb gyógyulással jár a beavatkozás. A robotasszisztált protézisműtét legnagyobb előnye a hagyományos beavatkozásokkal szemben, a beültetett implantátum nagyobb kopásállósága mellett az, hogy a robottechnika segítségével jóval hosszabb kihordási idővel számolhatunk. Míg korábban az implantátumok cseréjére általában 10 évet mondtunk, most ez akár 30 évre is emelkedhet, azaz egy 60 éves embert élete végéig kiszolgálhat, nem kell újra operálni” – ismertette dr. Moravcsik Bence Balázs ortopéd-traumatológus főorvos, a Budapesti Mozgásszervi Magánklinika orvosigazgatója. Hozzátette: az innovatív technológia hazai meghonosításában úttörő szerepet játszott dr. Bejek Zoltán PhD egyetemi docens, a BMM ortopéd főorvosa, aki több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a számítógépes navigációs műtéti kezelések és robottechnológiák területén.

A teljes információ a cikkben.