Az idei esztendő sem hozott érdemi változást a kórházi várólisták tekintetében.
Bizonyos műtétekre, beavatkozásokra esetenként évekig kell várni az állami fenntartású egészségügyben. Vagy marad a privát ellátás. Gyakori, bosszantó eset, hogy bár az embernek nem műtétre, csupán valamilyen vizsgálatra van szüksége, mégis várólistára kerül, és hosszú, akár több hónapos, akár éves várakozásra kényszerül. Olvasóink visszajelzése szerint a jelenség szinte automatikusan a fizetős, privát egészségügyi ellátás felé tereli a betegeket. Természetesen csak azokat, akik meg tudják fizetni a magánrendelők, magánklinikák valóban gyorsan elérhető, és az állami egészségügyénél gyakran korszerűbb, modernebb szolgáltatásait, vizsgálatait, beavatkozásait – írja a Dunántúli Napló – online.
Pécsett a várólisták hosszúsága és a várakozási idő is meglehetősen változékonyan alakul. A legtöbb időt – több évet is – az előre egyeztetett szürkehályog- műtétre kell várni, míg egy sérv- vagy egy orrmandulaműtétre akár napokon vagy néhány héten belül sor kerülhet – értesült a lap.
Az egészségügyi szolgáltatóknak tavaly július óta kötelezően kell vezetniük az intézményi várólistákat. Az első tapasztalatokról szólva dr. Endrei Dóra, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának orvos igazgatója a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy a listák alakulását az ellátási kötelezettség mellett az orvosválasztás gyakorlata, a minőségi ellátás iránti igény befolyásolja leginkább, illetőleg a rendszerbe központilag beépített teljesítményvolumen-korlát is számít. A központilag rögzített határ feletti teljesítményekre ugyanis csökkentett módon vagy egyáltalán nem jár a teljesítményfinanszírozás.