Megfenyegettek, hogy elveszítjük a megrendelést. Végül el kellett engednünk a sokhavi késedelmi kamatot.
Nem keveset kockáztat az a vállalkozó, aki kicsit is erőteljesebben követeli jussát a több milliárdos adósságot felhalmozó kórházaktól. A legegyszerűbb büntetés, hogy soha többet nem rendelnek tőle a kórházak. Az egészségügyi intézmények nem is restek élni ezekkel az eszközökkel - az [origo] olyan beszállítókkal beszélt, akik hónapokon át ingyen hiteleznek az államnak.
"Megfenyegettek, hogy elveszítjük a megrendelést. Végül el kellett engednünk a sokhavi késedelmi kamatot, hogy beszállítók maradhassunk" - idézett fel egy állítása szerint jellemző történetet az egyik nagy hazai orvostechnikai cég ügyvezetője arról, hogy milyen pozícióból tárgyalnak a több tíz milliárd forintnyi adósságot maguk előtt toló magyarországi kórházak a hitelezőikkel. "Egyszer, hosszas és eredménytelen egyeztetési folyamat végén, a fizetési meghagyás eszközéhez nyúltunk. A pénzünket akkor megkaptuk, de utána évekre kiszorultunk az adott intézmény beszállítói közül" - említett egy hasonló esetet egy másik cégvezető.
Abban mindannyian egyetértettek, hogy alapvetően nem a szűk mozgásterű kórházak a hibásak, hanem a rendszer, hiszen az ellátási kötelezettségük és a finanszírozásuk nem áll összhangban egymással (bár bizonyos intézmények a hozzáállásukkal is tetézik a nemfizetést, amennyiben nem reagálnak a megkeresésekre, vagy éreztetik, hogy a konkurenciával való fenyegetéstől sem riadnak vissza). Cégek, tartozások, tapasztalatok a teljes cikkben