A magas vérnyomásban szenvedők csaknem négy százalékuknál bármiféle medicina hatástalan.
Fellélegezhetnek azok a magas vérnyomásban szenvedő betegek, akiknek eddig nemigen használt a gyógyszeres kezelés, netán túl sok pirulát kell bekapkodniuk. Pár perces beavatkozással orvosolható a bajuk – írja a Szabad Föld – online.
Magyarországon az elmúlt hónapban végeztek először ballonkatéteres módszerrel vérnyomáscsökkentő beavatkozást - emlékeztet a lap. A vese verőereit körülölelő idegrendszeri fonatot rádiófrekvenciás roncsolással kiiktatják, így megszüntetik a vese – mint az egyik legfőbb vérnyomás-szabályozó központ – és az agy közötti kóros információáramlást. Az új eljárásban a veseartériába juttatott ballon számos elektródájának használatával lerövidül a rádiófrekvenciás energia leadási ideje: a korábbi 10 percről a két vese esetében csupán 1 percre.
A magas vérnyomásban szenvedők 95 százalékánál nem tudjuk, mi az oka a betegségnek. Az érintettek jelentős része kezelhető gyógyszerekkel, de csaknem négy százalékuknál bármiféle medicina hatástalan. Elsősorban náluk lehet életmentő a ballonkatéteres beavatkozás – emelte ki dr. Dézsi Csaba András, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház kardiológiai osztályának főorvosa, aki a műtétet végző munkacsoportot vezette. Azoknál a hipertóniás betegeknél is indokolt a beavatkozás, akik legalább négyféle gyógyszert szednek – ezek közül az egyik vízhajtó –, de a vérnyomásuk ennek ellenére sem megy lejjebb 160/100 Hgmm-nél. A korábbi, legalább fél órán át tartó, hasi fájdalommal járó, éppen ezért leginkább altatásban végzett műtéttel ellentétben az új beavatkozás mindössze pár percig tart, a fájdalom pedig harminc másodpercig.
A radiológusból, intenzív terápiás orvosból és érsebészből álló munkacsoport az első beavatkozást egy 49 éves nőn végezte el, akinek eddig nyolc gyógyszerből álló kombinációval sem sikerült 180-200/100 Hgmm értékről tartósan csökkenteni a vérnyomását. A második pedig már világszenzációnak számít, hiszen eddig sehol nem végeztek ilyen műtétet pacemakerrel élő betegen.