• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Albániából az orvosok 78%-a emigrálni akar

Lapszemle 2018.12.05 Forrás: hvg.hu
Albániából az orvosok 78%-a emigrálni akar

Az agyelszívás rendesen működik a Balkánon is, ahol a helyi kormányok orvos és nővérhiánnyal szembesülnek minden nap.

Német öregeknek balkáni gondozónőt! Ez a nagy ötlete Németország egészségügyi miniszterének, akinek azzal kell megküzdenie, hogy Európa legnagyobb és egyik legfejlettebb gazdaságában 36 ezer állás áll üresen az öregek ellátására szakosodott otthonokban – írja a HVG.

A helyzet egyre súlyosabb lesz, mert gyorsan növekszik a rászoruló idős emberek száma, míg a németek nemigen vállalnak ilyen munkát. Jelenleg 2,86 millió idős ember szorul gondozásra  4,5 millió lesz a számuk 2060-ra, így mindenképp tenni kell valamit. Csakhogy a migránsviták miatt Németországban sokan ódzkodnak a külföldi munkaerőtől. Ezért a kormánykoalíció programjában mindössze 8 ezer gondozónő importja szerepelt. 

Csakhogy Jens Spahn egészségügyi miniszter nem akárki a politikai életben: a nehézsúlyú versenyző a CDU elnöke szeretne lenni Angela Merkel után. Erre a német sajtó szerint nem sok esélye van, de lobbizni nagyon tud. Először is felvitte az „importálható” gondozónők számát 13 ezerre. Majd pedig büszkén bejelentette: A költségvetés plusz 9 millió eurót ad a külföldi képzésre. Ez azt jelenti, hogy a jelölteket az anyaországban képezik ki és tanítják meg németül. Vagyis Németországba már egy olyan gondozónő érkezik, aki azonnal munkába is állhat – vázolta fel terveit a miniszter a közszolgálati Deutsche Welle hírportáljának. Listáján a következő országok szerepelnek: Albánia, Koszovó, Macedónia, Horvátország, a Fülöp-szigetek és Kuba. Vagyis szinte kizárólag egykori vagy mai szocialista országokról van szó, ahol viszonylag jó az egészségügyi képzés, de pocsék bérek és rémes munkafeltételek várják az orvosokat, ápolónőket, gondozónőket.

Albániából az orvosok 78%-a emigrálni akar

24%-uk azonnal el kívánja hagyni hazáját nyugati irányban – állapította meg a Friedrich Ebert Alapítvány tanulmánya. A Deutsche Welle megkérdezett egy albán gondozónőt. A 25 éves Joana Bocaj még nem járt Németországban, de ismerősei és barátai révén elég jól tájékozott arról, hogy ott sokkal magasabbak a bérek, jobbak a munkafeltételek, jobb az élet. Düsseldorfba megyek dolgozni és ott is akarok maradni – nyilatkozta a gondozónő. Albánia egészségügyi minisztere kétségbe van esve: Bárcsak lenne egy nagy zsák aranyam, hogy itthon tartsam az orvosokat és az ápolónőket – idézte keserű óhaját a Deutsche Welle.

Az agyelszívás rendesen működik a Balkánon is, ahol a helyi kormányok orvos és nővérhiánnyal szembesülnek minden nap. Nem is csoda, hiszen egyes német öreg otthonok 5000 eurót fizetnek egy fejvadász cégnek, ha hoz egy képzett gondozónőt a Balkánról, aki tud németül. Hosszú sorok kígyóznak a német konzulátusok előtt a Balkánon: munkavállalói vízumra pályáznak. Eddig ez sokszor nehézkesen ment, mert Németország óvta a belső munkaerőpiacát és a balkáni államok többsége még nem EU-tag. Csakhogy a munkaerő-import a kelet-európai uniós tagállamokból kimerülőben van, ezért az Európai unión kívül keresi a megoldást a német egészségügyi miniszter. Az új bevándorlási törvény ezt lehetővé is teszi, mert a jövőben szakképzett munkaerőt hiány szakmákban korlátlanul lehet importálni 

További részletek a cikkben. 

Legolvasottabb cikkeink