Az egészségügyben dolgozók számára bejelentet béremelés nettó értelemben hiánynövekedési hatással járhat.
Az elmúlt napokban több bejelentést is tett a kormány, ami érinti az állami alkalmazottak bérét, és így a költségvetés kiadási oldalát. Az OTP Bank elemzői röviden értékelték és számszerűsítették a tervezett lépéseket írja a portfolio.hu.
Az OTP Bank közgazdászai emlékeztetnek arra, hogy a kormány készül egy általános 30%-os béremeléssel a közigazgatásban dolgozók számára, valamint az egészségügyben 4 lépcsőben valósul meg egy bérfejlesztés és a honvédelmi dolgozók esetében is béremelést jelentettek be.
Az elemzők becslése szerint ezek az intézkedések az állami alkalmazottak 27%-át érintik, ha nem számítjuk ide a közalkalmazottakat. ezért nem árt megvizsgálni ezeknek a béremeléseknek a költségvetési vonzatát.
A jövő évi büdzsében a kormány már képzett a béremelésekre egy 95 milliárdos tartalékot, ezért a nemrégiben bejelentett intézkedések nem minden tekintetben tekinthetőek újnak. Számításaik szerint csupán 14 milliárd forint lehet a terven felüli költés, ami így nem fogja veszélyeztetni az 1,8%-os GDP-arányos hiánycélt jövőre. Érdekesebb lehet a helyzet viszont 2020-ban, amikor is a kormány 1,5%-os GDP-arányos deficittel kalkulál - figyelmeztetnek a bank elemzői.
Az egészségügyben dolgozók számára a 2020-ban két lépcsőben (14 és 20%) megvalósuló béremelés például terven felüli költésnek tekinthető és nettó értelemben 0,2 és 0,6 százalékpontos hiánynövekedési hatással járhat 2020-ban és 2021-ben.
További részletek a cikkben.