• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Alig csökken az elhagyott magyar csecsemők száma

Lapszemle MA 06:10 Forrás: nepszava.hu
Alig csökken az elhagyott magyar csecsemők száma

Jelenleg is 260 el- és otthagyott újszülött, illetve csecsemő él kórházi körülmények között Magyarországon.

Jelenleg az egészségügyi intézményekben hagyott újszülöttek létszáma mintegy 260 – ezt válaszolta a Népszava Belügyminisztériumnak küldött kérdésére az Országos Kórházi Főigazgatóság az „illetékességi körébe tartozó” témában. Hozzátette azt is: az egyes kórházakban az el- és otthagyott kicsik létszáma folyamatosan változik, ahogyan az is, mikor kerültek az intézménybe. 

Miután a Belügyminisztérium szeptemberben azt közölte – és erről elsőként a Népszava számolt be -, hogy országos szinten 280-300 olyan csecsemő él kórházban, akiket nem akartak, vagy nem tudtak hazavinni szüleik, és a most közölt szám ennél alig 20-40-nel kevesebb, rákérdeztünk arra, miként sikerült csökkenteni a létszámot, hogyan oldották meg a kisbabák helyzetét, és közülük hányat sikerült örökbe adni. Erre azonban már nem kaptunk választ. Ez a kérdés azért is aktuális, mert tavaly július 1-jén lépett hatályba az az új szabály, amely kimondja: a jövőben az örökbe adáshoz nincs szükség annak a szülőnek a hozzájárulására, aki gyermekét közvetlenül a születést követően az egészségügyi intézményben hagyja, és a zárójelentés kézhezvételétől számított hat héten belül ő vagy a gyermek más hozzátartozója nem jelentkezik a csecsemőért. Akkor is ez a helyzet, ha írásban vagy jegyzőkönyvbe foglalva nem tesz külön nyilatkozatot az egészségügyi intézmény felé, hogy a gyermeket onnan szándékában áll elvinni.

Az új örökbefogadási szabályozás eredményéről nem sokat tudni. Noha a belügyi államtitkár beszélt a témában, a minisztérium decemberben mégis azt írta a lapnak: annak a kérdésnek a megválaszolása, hogy az új szabályozás óta hány elhagyott kisbaba örökbefogadása kezdődött meg, illetve zárult le, nem a belügyi, hanem a Kulturális és Innovációs Minisztérium hatáskörébe tartozik. Ez utóbbi tárca többszöri megkeresésükre sem reagált. Szerették volna azt is megtudni, hogy miután 2021 óta egyedülálló szülők csak miniszteri engedéllyel fogadhatnak örökbe gyereket, hányan élhettek ezzel a lehetőséggel. De válasz erre a kérdésükre sem érkezett.

A Központi Statisztika Hivatal ezzel összefüggő legutolsó adata 2023-as, akkor 1998 örökbefogadható gyerek volt, ebből 3 év alatti 553, az engedélyezett örökbefogadások száma 1229, és 2733 örökbefogadásra alkalmas személyt tartottak nyilván.

További részletek a nepszava.hu-n