Az obstruktív alvási apnoe a legismertebb és leggyakoribb alvásfüggő légzészavar: a légutak részleges vagy teljes elzáródása jellemzi.
Az alvásfüggő légzészavarok az alvászavarok olyan csoportját képezik, amelyek az alvás közben fellépő légzési problémákból erednek. Ezek lehetnek a légutak elzáródása, a légzésszabályozás zavara vagy a légzési erőfeszítés hiánya, melyek mind jelentős hatással vannak az alvás minőségére, ezáltal az egészségre, életminőségre. Az obstruktív alvási apnoe (OSA) a legismertebb és leggyakoribb alvásfüggő légzészavar, amelyet a légutak részleges vagy teljes elzáródása jellemez alvás közben. Ez légzéskimaradásokhoz (apnoékhoz) és/vagy részleges légzéscsökkenésekhez (hypopnoékhoz) vezet, ami gyakori felébredést, oxigénszint-csökkenést (deszaturáció) és alvásfragmentációt okoz, írja a MedicalOnline.
Az alvásbetegségek prevalenciája a világ népességének jelentős részét érinti, és egyre nagyobb figyelmet kap az egészségügyi kutatásokban. A leggyakoribb alvászavar az insomnia, amelynek előfordulása 10–30% a lakosság körében világszerte, bizonyos populációkban akár az 50%-ot is elérheti. Második helyen az alvási apnoe, különösen az obstruktív alvási apnoe (OSA) áll, melynek prevalenciája felnőtt férfiak körében körülbelül 15–30%, míg nők esetében 10–15% közé tehető. A közepesen súlyos és súlyos esetek előfordulási gyakorisága a felnőtt lakosság körében hozzávetőlegesen 2–9%.
Az alvásbetegségek nemzetközi osztályozása, az ICSD-3 egy olyan strukturált rendszer, amelynek alapján pontosan diagnosztizálhatók és kezelhetők az alvásbetegségek.
Az alvásfüggő légzészavarok az alvászavarok olyan csoportját képezik, amelyek az alvás közben fellépő légzési problémákból erednek. Ezek lehetnek a légutak elzáródása, a légzésszabályozás zavara vagy a légzési erőfeszítés hiánya, melyek mind jelentős hatással vannak az alvás minőségére, ezáltal az egészségre, életminőségre.
Az alvási apnoe kezelésének célja az életminőség javítása, a nappali fáradtság és koncentrációs nehézségek csökkentése, valamint a hosszú távú következmények, mint elhízás, hipertónia, diabetes mellitus, egyéb súlyos szív- és érrendszeri betegségek, és nem utolsósorban a demencia megelőzése.
További részletek a MedicalOnline-on.