Ha az álmok lecsendesítik az érzelmi behatásokat, akkor felhasználhatjuk őket ahhoz, hogy jobban aludjunk.
Kutatók első ízben találtak bizonyítékot arra, hogy az álmok segítenek megnyugodni a léleknek, és szorgalmazzák a napközben történt érzelmi események feldolgozását. Az álmok eszerint tehát pontosan úgy működnek, mint egy éjszakai terápia - írta az Origo.
A szakemberek húsz egyetemi hallgatót kértek fel, hogy önkéntesként vegyenek részt a kutatásban. A diákok tíz napig, naponta egy naplóba jegyezték fel azokat a jelentősebb eseményeket, amelyek napközben történtek velük. Külön figyelmet fordítottak azokra a dolgokra, amelyeket aggályosnak éreztek vagy gondként éltek meg. Adott esetben a hallgatók feljegyezték az ezeket kísérő érzelmeket is, és értékelték azok intenzitását.
A tizedik nap estéjén a kutatócsapat laborjában aludtak, miközben EEG vizsgálattal figyelték az agyhullámokat. Valamennyi diákot felébresztették az álmokat jelző, gyors szemmozgással járó, REM alvási szakaszban, majd rögzítették az elmondott álmokat.
A kutatók ezután ezeket az álmokat összehasonlították a naplófeljegyzésekkel, keresve a kapcsolatokat. Blagrove és csapata úgy találta, hogy egy-egy önkéntes théta agyhullámainak intenzitása pozitív kapcsolatban állt az álmokban megjelenő naplóbejegyzések számával.
A kutatók azt is felfedezték, hogy a magasabb érzelmi hatással bíró események nagyobb valószínűséggel épültek be az egyének álmaiba, mint a semlegesebb tapasztalatok.
Ha az álmok lecsendesítik az érzelmi behatásokat, akkor felhasználhatjuk őket ahhoz, hogy jobban aludjunk – mutatott rá Mark Blagrove. Kutatási eredményeiket a jövőben akár terápiás célokhoz is felhasználhatnák az orvosok, amely során megkönnyíthetnék a traumás események feldolgozását és a kellemes emlékek elraktározását alvás közben.