Erről hallgatnak előadásokat szombaton Szekszárdon belgyógyászok, háziorvosok és idegorvosok. „Álom, álom, édes álom..." Alvászavarok és kardiovaszkuláris megbetegedések. Ezt a címet kapta az a regionális tudományos rendezvény, melynek előadói szomnológusok, azaz alvás szakértő orvosok és kardiológusok. A téma nem új, de a szükségesnél kevesebb szó esik róla. A problémás esetek megoldása is körvonalazódik, de a feltételek egyelőre nem adottak – írja a
teol.hu portálja.
A jelenlegi helyzetről Dr. Józan-Jilling Mihály, a megyei kórház osztályvezető főorvosa, c. egyetemi docens elmondta: sok olyan betegük van, akiknek magas a vérnyomásuk vagy koszorúér betegségtől, illetve súlyos szívelégtelenségtől szenvednek, és hiába kezelik a szakmai irányelvek szerint, nem javul az állapotuk. Az ilyen „kudarcos" eseteknél adódhat a feltételezés: a páciens nem követte a szakorvos utasítását, nem szedte a gyógyszerét. Persze ilyen is van – mutatott rá a szakember - de a háttérben gyakran más probléma húzódik meg: alvászavar. Az ember élete során egy nap alatt átlagosan 6-8 órát alszik. Ennél rövidebb alvási időszakok vagy alvászavarok teljesítmény csökkenéssel, valamint komoly egészségügyi kockázattal járhatnak.
A jó alvás az agy energiaellátását, sejtszintű anyagcsere folyamatait biztosítja, kiegyensúlyozott anyagcserét, immunvédekezést és jó vérnyomásszabályozást eredményez. Ezzel szemben a megzavart alvás – modern társadalmunk sajnos nem ritka jelensége – kedvezőtlen kardiovaszkuláris megbetegedési kockázatnövekménnyel jár.
A CORA Alapítvány 2016ban az alvászavarok és a napi praxisban jelentkező gyakori szív- és érrendszeri megbetegedések közötti többé és kevésbé nyilvánvaló összefüggéseket vizsgálja a témában avatott szakemberek segítségével. Dr. Józan-Jilling Mihály rávilágított: rendezvényük felépítése nem véletlen. Az első előadó Dr. Faludi Béla egyetemi adjunktus, neurológus, klinikai neurofiziológus, az alvásmedicína pécsi szakértője.