„Elképzelhetetlennek tartom, hogy megtörténjen nálunk egy hasonló eset.”
Lucy Letby ápolónőként 2015 júniusa és 2016 júniusa között hét csecsemőt gyilkolt meg a Countess of Chester kórházban. Sajnos nem ritka, hogy egészségügyi dolgozó gyilkol a betegek között, de az jó hír, hogy Magyarországról nem tudunk olyan kórházban történt sorozatgyilkosságról, amelyeknek gyerekáldozatai lettek volna, írja a nlc.hu.
A lap megkereste a Heim Pál Gyermekkórházat is a kérdéseinkkel, itthon hogyan próbálják kivédeni az ilyen jellegű, szörnyű eseteket, de a cikk élesedéséig nem kaptunk válaszokat. Beszéltünk azonban egy másik kórházban dolgozó szülésznővel, aki elmondta, hogy mindig párban dolgoznak és nagyon figyelnek egymás munkájára is. „Ha bármi gyanúsat észlelünk, jelezzük a feletteseinknek, de szerencsére apróbb szakmai hibákon kívül az eddigi munkám során nem kellett senki miatt szólni” – mesélte, hozzátéve, hogy nem tud kötelező, pszichológiai alkalmassági vizsgáról, ami tovább szűrné a szakdolgozókat. „Az ápolási igazgató, az aktuális főnővér beszélget el azzal, aki jelentkezik az állásra, de annyira nincs ember, hogy nem nagyon válogatnak. Anno mindenki kézzel-lábbal kapart, hogy itt dolgozhasson, nagyobb volt a szűrő, hiszen minden státusz be volt töltve. Ma az nincs így, de még ilyen emberhiányban is elképzelhetetlennek tartom, hogy megtörténjen nálunk egy hasonló eset, de hát valószínűleg Angliában sem gondolták, hogy ilyen bekövetkezhet.” – mesélte az egészségügyi dolgozó.
Sajnos nem ritkák az efféle kórházi horrorsztorik. Egy 2006-os tanulmány szerint az egészségügyi dolgozók által elkövetett gyilkosságok 86 százaléka az ápolók számlájára írható. A pszichológusok szerint a hatalom érzete miatt teszik, anyagi haszonszerzés céljából, mert úgy érzik, hogy közszolgálatot teljesítenek azzal, hogy megszabadulnak egy általuk „gonosznak” minősített személytől, vagy egyszerűen azért, mert izgalmat okoz nekik az emberek megölése. Letbynél nem derült ki, mi volt a fő motivációja.
További részletek az nlc.hu cikkében.