Ökéntes szűrővizsgálatra legközelebb a kecskeméti megyei kórház bőr- és nemibeteg-gondozójában van lehetőség.
Bács-Kiskunban a 2016-ban elvégzett különböző szűrő- és diagnosztikus vizsgálatok nyomán 7 HIV-fertőzött személy került a megyei kormányhivatal nyilvántartásába, valamennyien férfiak. 2016. szeptember 30-ig 75 HIV-pozitív személyről volt tudomásuk, a tüneteket is mutató, AIDS-megbetegedésben szenvedők száma 22. Mint minden más fertőző betegség esetében, a fel nem fedezett HIV-fertőzöttek száma is valószínűleg többszöröse a regisztráltnak, gyakran maguk a hordozók sincsenek tudatában annak, hogy vírust adhatnak át - írta a baon.hu.
A HIV-vírus jelenlétét kötelezően vizsgálják véradásnál, az anyatejet leadni kívánó kismamáknál, a szervet adományozóknál, mindezt jogszabály írja elő. Az önkéntes HIV-szűrővizsgálat viszont kizárólag az érintett személy kérelmére, illetőleg beleegyezése alapján végezhető el, akár a személyazonosság előzetes felfedése nélkül is. Az anonim HIV-szűrés ingyenes, beutaló nem szükséges hozzá.
Az országos tendenciának megfelelően Bács-Kiskun megyében is a férfiak érintettsége kiemelkedő a HIV-fertőzés terén: több mint négyszer annyi férfi HIV-pozitív és szenved AIDS-ben, mint nő. A legtöbben homoszexuálisok és biszexuálisok, rajtuk kívül a szexmunkások vannak kitéve a legnagyobb veszélynek. Az intravénás kábítószer-használók kockázata is nagy a közös tű-fecskendő használata miatt, és ugyanez igaz azokra is, akik gyakran váltják szexuális partnereiket. A vérkészítmények szűrésével a vért kapókat fenyegető veszély gyakorlatilag nullára csökkent.