• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A gégeközeli műtét utáni hangproblémákról

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Átmeneti némaság, súlyos rekedtség, a hang erőtlensége a leggyakoribb tünet, de kezelhető.

A gége közelében zajló műtéti beavatkozások után a hang időnként megváltozhat. Átmeneti némaság, súlyos rekedtség, a hang erőtlensége a leggyakoribb tünet. Annak érdekében, hogy a panaszok mielőbb megszűnjenek, illetve ne rosszabbodjanak, javasolt foniáter és logopédus segítségét kérni.

Pajzsmirigy és hangszalagok a szervezetben
A hangszalagok a gégében helyezkednek el, közvetlenül a légcső felett, ezen a területen öleli körbe a légcsövet a pillangó alakú pajzsmirigy és itt érik el a gégét a hangszalagok mozgását szabályozó mozgató idegek. Jellegzetes tünet lehet strumás betegeknél a hangszín megváltozása és a rekedtség, amit a hormonális változáson túl akár a megnagyobbodott pajzsmirigy környezetére való direkt nyomása is kiválthat – magyarázza dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Mivel ennyire közel helyezkednek el egymáshoz, a hang változása nemcsak a pajzsmirigybetegség során következhet be, hanem akkor is, ha műtétre kerül sor.

Tünetek a műtét után
A műtét utáni időszakban rekedtség, a hang erőtlensége, korai kifáradása a leggyakoribb panasz. Gyakran elfogy beszéd közben a páciens levegője. Amennyiben ezeket a tüneteket észleljük, gondolni kell az egyoldali hangszalag mozgató ideg károsodására. Ha mindkét oldalon sérül az ideg, akkor a beteg hangja meglepően jó is lehet, de erős fulladásérzés jelentkezik, ami azonnali műtéti beavatkozást tesz szükségessé.

Az idegek sérülése hangszál-bénulást okoz
Pajzsmirigy műtét közben sérülhet a hangszalag mozgató ideg, aminek az a következménye, hogy az azonos oldali hangszalag megbénul. Ez általában nagyon jellegzetes hangképzési zavart okoz, amire a gyakorlott fül-orr-gégész, foniáter már akkor gyanakodni kezd, amikor a beteg belép a rendelőbe, köszön és elkezd beszélni - mondja dr. Holpert Valéria. Ritkább, de súlyosabb tüneteket okozó állapot, ha az ideg mindkét oldalon sérül, így mindkét hangszalag lebénul. A két mozdulatlan hangszál majdnem teljesen elzárja a légcsövet, emiatt nagyon súlyos légszomj alakul ki a betegnél.

Kétoldali hangszalag-bénulás kezelése műtéttel
Ha mindkét hangszalag lebénult, akkor altatásban végzett műtét során az egyik hangszalagot a középvonalból oldalra kihúzzák egy endoscopos műtét kapcsán, ezzel ugyan a hang minősége inkább romlik, de a beteg fulladásérzése megszűnik, levegőt kap. A kezelés ez esetben is nagyon fontos, hiszen amennyiben a bénulás átmeneti, akkor a hanggyakorlatokkal megelőzhetjük az izomzat sorvadását.

Kevesebb panasza lesz, ha felkészíti hangját a műtétre!
A kétoldali hangszalag-bénulást követő felépülésben, a féloldali hangszalag-bénulás kezelésében, sőt a műtétre való felkészülésben is sokat segít, ha megfelelő szakemberhez fordulunk. A hangképzési zavarok vizsgálatával és kezelésével a foniáter foglalkozik, a gyakorlatok betanítását és helyes kivitelezését logopédus segítségével tudjuk elsajátítani. Ők segíthetnek a műtét előtti és az utógondozásban is. Azt, hogy a műtét utáni időszakban minél optimálisabb hangot tudjunk produkálni, ahhoz foniáter, tehát hangképzésben jártas specialista kell, hogy segítsen. Hangterápiával, megfelelő légzésvezetési gyakorlatokkal nagyon sokat lehet javítani a hangon.