Érdemes nem elhanyagolni a kérdést, ebben segíthet a mobiltelefonos fejlesztés.
A Pécsi Tudományegyetem orvosai tavaly év végén tették elérhetővé ingyenesen applikációjukat, ami a köznyelv szerint megmondja: tüdőrákos valaki, vagy sem. Természetesen erről szó sincs, csak a valószínűséget karcolja figyelmeztető jellel az arcunkba: mennyire vagyunk veszélyeztetettek. Bár a tapasztalatok szerint a dohányosok kifejezett struccpolitika mellett hódolnak káros szenvedélyüknek, akármennyire is tisztában vannak a következményekkel, s akármekkorára is zsugorodik körülöttük az élettér például a fogyasztás nyilvánosságát tekintve. Tudják, hogy veszélyes a cigaretta, de a dohányosok egyszerűen nem törődnek ezzel. Ezt erősítette meg érdeklődésünkre Berta Gyula nyugalmazott tüdőgyógyász főorvos is, hozzátette, az esetleges súlyos betegség kialakulása sem javít a helyzeten, sőt.
Mint azt Berta Gyula kiemelte, volt olyan betege, akinek két lábfejét kellett amputálni, mégsem hagyta abba a dohányzást – írja a sonline.hu portálja.
Hosszú évek óta Somogyban a vezető halálokot a keringési rendszer betegségei, a második helyen a daganatos betegségek állnak – áll a megyei kormányhivatal megbízásából készített somogyi népegészségügyi helyzetjelentésben. Mindkét esetben a betegség kialakulásának első helyén áll a dohányzás, mint kockázati tényező, s egyáltalán nem állunk jól, fejti ki a dokumentum.
Több mint huszonötezer ember töltötte le ingyenesen (GooglePlay, AppStore) eddig a Lungscreen okostelefonos alkalmazást – mondta Szántó Zalán, a Pécsi Tudományegyetem orvos adjunktusa, az applikáció kitalálója, aki saját magántőkéjét is az egyedülálló projektbe fektette. A legtöbben a nagyvárosok környékéről töltik le természetszerűen, Somogyból
mintegy 1500-2000 felhasználó telefonján van már ott a tavaly év vége óta ingyenesen letölthető app.
Most márciusban operáltuk az első olyan beteget itt Pécsett, akit az alkalmazás sorolt először veszélyeztetett kategóriába, majd a személyes diagnosztikai vizsgálat szűrte ki, hogy valóban daganatos megbetegedésről van szó – avatott be az első eredményekbe a fejlesztő orvos, aki mint kiemelte: nem akar mindenkit minden áron leszoktatni. Ha valaki felnőtt ember, el tudja dönteni, hogy dohányzik-e, avagy sem, nekünk ehhez kell alkalmazkodni. S mivel az ember a telefonjához talán sokkal őszintébb, ezzel az alkalmazással is lehet egyfajta védőhálót adni, vagy legalább a tudatosságot mélyíteni a dohányosban, hogy figyeljen a saját állapotára, tudja, mit jelentenek az esetleges változások a testében – mutatott rá Szántó Zalán.
A Lungscreen alkalmazás több praktikus felületet is tartalmaz, ezek közül a kiemelkedik, hogy ha valaki Pécsett tölti ki, s a fokozottan veszélyeztetett kategóriába kerül a megadott adatok alapján, akkor elég csak bemutatnia a Pécsi Diagnosztikai Központban az eredményt, ott automatikusan, beutaló nélkül elvégeznek rajta egy CT-vizsgálatot. – Sajnos tüdőrákos betegek nyolcvan százaléka már csak akkor fordul orvoshoz, amikor már nem lehet operálni a daganatot, pedig, ha korai stádiumban felfedezik, s lehetséges az operáció, akkor kilencven százalékos gyógyulási esélyről beszélhetünk.