A Duna vízéből ezer éven át ihatnánk parti szűrréssel, mire egy tabletta hatóanyagát magunkhoz vennénk.
A KSH tanulmánya szerint sok helyen gond van az ivóvizek minőségével, a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetségének elnöke ugyanakkor mindenkit nyugtatott: hiába van arzén a vízben, attól az még nem káros az egészségre, írja a ATV.
A termelt ivóvíz arzéntartalma elsősorban a Dél-Alföldön, főleg az artézi vizekben haladja meg az európai küszöbértéket. Emellett Békés, Csongrád, Bács-Kiskun és Borsod-Abaúj-Zemplén megyék azok, ahol már a küszöbérték felett van az ivóvíz arzéntartalma sok településen.
Elsősorban a felszín alatti vizekben található arzéntartalmú víz – egyebek mellett erről beszélt a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetségének elnöke az ATV Start című műsorban. Mint mondta, az uniós határértékek szigorúbbak lettek, mint előtte a magyar értékek, és ez alatt van Magyarország. Kovács Károly azt is elmondta, hogy az Európai Unióban bárhol iható a víz, az uniós forrásokból ugyanis komoly fejlesztések zajlottak, miközben az ivóvízbázisok szennyezettsége is csökkent.
És bár arzént tartalmaz a csapvíz, fogyasztása így is egészséges. A csapvíz fogyasztásától a gyógyszermaradványok is riaszthatják az embereket, de például a Duna vízéből ezer éven át ihatnánk parti szűrréssel, mire egy tabletta hatóanyagát magunkhoz vennénk. Ezek a mikroelemek a technológiai fejlődésnek köszönhetően ma már nem jelentenek problémát.