A beszállítók felé fennálló tartozások rendezéséről nincs szó a törvényben.
Alig két hetet kapott az a 28 kórház, rendelő a költségvetési intézménnyé válás miatti átalakításra, amelyeknek annak idején nagyjából fél éven át tartott az átszervezése. A gazdasági társaságokról szóló törvényt is módosítani kellett ahhoz, hogy április elsejétől költségvetési intézményekké váljanak a jelenleg még gazdasági társasági formában működő, de már tavaly államosított egészségügyi intézmények. Ily módon ezekre a kórházak esetében egészen speciális szabályok vonatkoznak a teljes eljárásra, azon belül is a jogutód nélküli megszűnésükre, a társaságot terhelő kötelezettségek rendezésére - írta a Világgazdaság.
Feladataikat, jogaikat és kötelezettségeiket a befogadó intézmény veszi át, vagyonuk az államhoz kerül. Az intézmények működésének folyamatos biztosítása érdekében a gazdasági társaság bankszámláján lévő pénzt az államkincstárnál nyitott új számlára kell utalniuk. Az így lényegében kiüresedett gazdasági társaságokat azután egyszerűsített eljárással szüntetik meg.
Ez azt is jelenti, hogy a meglévő szerződések, kötelezettségek az új intézményekhez kerülnek, vagyis nem kell rendezni a meglévő adósságokat. Azok közül a hitelviszony jellegű tartozások a törvény szerint a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetre szállnak át, amelynek azokat legkésőbb 2013. június 30-ig vissza kell fizetnie. Ehhez a költségvetési törvény módosításával 9,5 milliárd forintot csoportosít át a parlament az Emberi Erőforrások Minisztériumához.
Az egyéb, például a beszállítók felé fennálló tartozások rendezéséről azonban nincs szó a törvényben.
Az átalakulás 16–18 ezer dolgozót érint. Az ő szerződéseiket meg kell szüntetni, és közalkal-mazotti szerződést kell kötni velük, már amennyiben továbbra is ott akarnak dolgozni. A fenntartónak minden munkavállalót át kell vennie. Az átalakult intézményeknél értelemszerűen a kollektív szerződések is megszűnnek, és az üzemi tanácsok helyébe pedig közalkalmazotti tanácsok lépnek.