Sok környezetvédő ezzel érvelt a most megkötött szabadkereskedelmi szerződés ellen. Ugyanez az egyik legfőbb vádpont az USA-val megkötendő szerződéssel szemben. A párizsi Le Monde és egy németországi honlap alaposan tanulmányozta a több mint 2000 oldalas szerződést. A nagy autógyárak, gyógyszercégek, szolgáltatók ujjongtak a szerződés aláírásakor, hiszen piacot nyertek. Valóban veszély fenyegeti-e az EU élelmiszer piacát a Kanadával megkötött szabadkereskedelmi szerződés miatt? – teszi fel a kérdést a párizsi Le Monde és a németországi honlap tanulmánya nyomán a
hvg.hu portálja.
A legnagyobb félelmek a vámmentes kvóták miatt alakultak ki. Ezek jelentős mértékben megemelkednek, vagyis Kanada sokkal több mezőgazdasági árut szállíthat az EU-ba mint eddig.
Kanadában éppúgy, mint az USA-ban, évtizedek óta bevett szokás a génkezelt árutermelés a mezőgazdaságban. Brüsszel azonban kikötötte a kanadai szerződésben: csakis az európai normáknak megfelelő élelmiszerek kerülhetnek be az EU piacára. Az uniós szabályok pedig nem teszik lehetővé a génkezelt termékek árusítását az EU piacain. A német Bayer felvásárolja a Monsantot, mely a génkezelés úttörőjének számít Észak-Amerikában. A Bayer főnöke sietett megnyugtatni a közvéleményt: nem fogják kerülő úton sem becsempészni a génkezelt árukat Európába. Vagyis a Kanadával most aláírt szabadkereskedelmi szerződés nem jelentheti azt, hogy a génkezelt termékek elárasztják az európaiak piacait.