A beavatkozást hazánkban elsőként a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján végeztek el.
Több ezer embert érint Magyarországon a szívbillentyű-záródás zavara, vagyis amikor a vér visszaszivárog a szív másik üregébe. Rajtuk segít az a beavatkozás, amelyet hazánkban elsőként a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján végeztek el - írja a hirado.hu.
Az új terápiás lehetőség elsősorban azokat juttathatja az egyetlen érdemi kezeléshez, akiknél a létrejött billentyűelégtelenség kezelésére egy nyitott szívműtét, vagyis a hagyományos szívsebészeti billentyűplasztika vagy billentyűcsere túlságosan kockázatos lenne.
A háromdimenziós szívultrahang-vezérelt katéteres műtétre több mint két évig készültek a klinikán. Ennek az eljárásnak a bevezetésével már nincs olyan szívműtét a világon, amely ne lenne végrehajtható a Semmelweis Egyetem Városmajori Intézetében. Egy nagyon speciális műtővel rendelkeznek, amely alkalmas rá, hogy az összes szívkatéteres műtétet kombinálják az egyéb sebészeti műtétekkel, legfőképpen ér- és szívsebészeti műtétekkel. Ennek a feltétele, hogy van egy szív- és érsebészetre alkalmas műtőasztal és egy teljes pontossággal, lézerekkel irányítható eszköz, amelyet milliméteres pontossággal lehet behelyezni az asztalhoz.
A dobogó szíven végzett eljárást eddig csak Németországban végezték. A katéteres megoldás kisebb terhelés a szervezetnek, de nem mindegyik szívbillentyűzavarnak felel meg, hogy ezzel a technikával orvosolják a bajt. Gondos kivizsgálás után döntik el az orvosok, hogy a beteg alkalmas-e ilyen típusú beavatkozásra.
Az eljárásról további részletek a hirado.hu-n olvashatók