Egy drága adjuvánst sikerült olcsón, szintetikus úton előállítani, és ez a megtakarítás idővel az oltóanyagok árában is jelentkezhet.
Az oltások életet mentenek: ez, ha valaki eddig kételkedett volna benne, a közelmúltbeli világjárvány során újból beigazolódott. Azonban az oltások dicshimnuszának vannak meg nem énekelt hősei, amelyek a legtöbb oltóanyagban jelen vannak, mégis kevés szó esik róluk. Az úgynevezett adjuvánsok, szó szerinti fordításban segédanyagok az oltóanyagoknak azok a komponensei, amelyek felhívják a szervezet figyelmét a vakcina lényegi összetevőjére, és erőteljesebb válaszra sarkallják az immunrendszert. Az adjuvánsok előállítása roppant költséges lehet. Az egyik legerősebb adjuvánsnak, a chilei szappankéregfa-kivonatnak a gyártása például annyira körülményes, hogy a tiszta anyag egyetlen kilogrammja több százmillió dollárt ér - írta az origo.hu. egy új kutatás kapcsán.
A Kaliforniai Egyetem Berkeley kampuszán (UC Berkeley), valamint a Lawrence Berkeley National Laboratory-ban (Berkeley Lab) dolgozó kutatók most a szintetikus biológia fegyvertárát hívták segítségül a szappanfakéreg aktív összetevőjének, a QS-21 nevű molekulának az élesztősejtekben történő előállításához.
Az ilyen és ehhez hasonló vegyületek élesztőben történő gyártása nemcsak olcsóbb, de környezetbarátabb is, mert nem szükséges hozzá az a sok maró és mérgező vegyszer, amelyeket a növényekből való kivonáshoz használnak.
Bár az élesztő-alapú folyamat kinyerése egyelőre csekély – néhány száz dollárnyi anyag jön ki egy liter tápfolyadékból –, a siker elméleti jelentőséggel bír, mert az egyik leghatékonyabb adjuváns árának csökkenését és szélesebb körű elérhetőségét ígéri. További részletek a teljes cikkben