A GYEMSZI folyamatosan felülvizsgálja a kórházi vezetők intézkedéseit, és igyekszik csökkenteni a felhalmozott adósságokat.
Az év végi kasszasöprés szolgált a kórházi adósságok felszámolására, a tartozások újratermelődését pedig az államosítás és a központi közbeszerzés hivatott meggátolni. A kórházaknak amúgy is figyelembe kell venni a konvergenciaprogramban megfogalmazott hiánycélt, és azt, hogy a finanszírozásuk zárt előirányzatból történik – válaszolta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) parlamenti államtitkára a tárcavezető nevében a kórházi adósságok menedzselését firtató képviselői kérdésre – olvasható a napi.hu portálján.
2012 decemberében a Gyógyító-megelező ellátás jogcímcsoport előirányzatain maradványként 10,5 milliárd forint keletkezett. Ezen összegnek, valamint az államháztartás vártnál kedvezőbb év végi alakulásának köszönhetően további 12,6 milliárd forinthoz jutottak a közfinanszírozott járó- és fekvőbeteg szakellátó intézmények. Az említett összegek kiegészültek a 2011. év végén szétosztott konszolidációs támogatásból visszautalt, és a kormány döntése alapján ismét felhasználhatóvá vált 3,5 milliárd forinttal – olvasható a képviselői kérdésre adott válaszban.
A tavalyi év utolsó napjaiban kiutalt, összesen 26,6 milliárd forintos többletforrást a szolgáltatók felhasználási kötöttség nélkül kapták, igy azt szállítói tartozásaik kiegyenlítésére is fordíthatták – emlékeztet a portál.
A tartozások újratermelődésének megakadályozása érdekében a fekvőbeteg-szakellátó intézmények jelentős része 2012 folyamán állami fenntartásba került. A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet új fenntartóként folyamatosan felülvizsgálja a kórházi vezetők intézkedéseit, és igyekszik csökkenteni a felhalmozott adósságokat. Az intézmények beszállítói tartozásának csökkentéséhez továbbá a központosított közbeszerzés is hozzájárul - írta többek között
Magyarország konvergencia programja alapján a szakminiszter nevében az Emmi parlamenti államtitkára.