A WHO weboldalán nemcsak az infekciók alapján lehet keresni, és az azok kezelésére javasolt antibiotikumokat megtalálni, hanem antibiotikumokra is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint számos országban az antibiotikumok több mint felét nem rendeltetésszerűen alkalmazzák. Nem ritka, hogy vírusos infekciók kezelésére is antibiotikumokat szednek a betegek, illetve túl gyakran kerül sor a széles spektrumú antibiotikumok felírására. Ezzel összefüggésben az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia világszerte egyre súlyosabb méreteket öltő és egyre inkább aggasztó probléma. A tüdőgyulladást, sebfertőzést vagy szepszist okozó Acinetobacter, E. coli és Klebsiella pneumoniae egyre gyakoribbak a kórházban fellelhető rezisztens törzsek között. Ennek jegyében a WHO a jelenleg rendelkezésre álló antibiotikumokat három csoportba sorolta, egy figyelemfelhívó, „AWaRe” rendszert alakított ki - ismertette a phamrmaonlinbe.hu.
1. „A” mint „access” – „hozzáférhető”, azaz antibiotikum adása esetén elsőként javasolt hatóanyag
2. „Wa” mint „watch” – „odafigyeléssel alkalmazandó”, azaz általában második vonalbeli antibiotikumok, speciális infekciók kezelésére
3. „Re” mint „reserve” – „tartalék”, azaz (súlyos esetekre) tartalékolandó antibiotikumok
Az „access” kategória nem a „gyenge”, a „watch” kategória pedig nem az „erős” antibiotikumokat tartalmazza; számos példa hozható ugyanis arra, hogy a különféle infekcióknál az „access” kategóriába tartozó antibiotikumok bizonyulnak a „legerősebb” hatásúnak.
Az „AWaRe” kategorizálást áttekintve megállapítható, hogy az „access” kategóriába sorolt hatóanyagok készítményeinek majdnem 60 százaléka per os is adagolható. A „watch” kategóriába sorolt antibiotikumok gyógyszereinél ez az arány már alacsonyabb, körülbelül 40 százalék, míg a „reserve” csoportban mindössze 10 százalék körüli. Infekcióhoz (hozzá)rendelt antibiotikumok - a teljes cikkben.