• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az egészség-egyenlőtlenségek felé araszol Magyarország

Lapszemle 2021.11.10 Forrás: vg.hu
Az egészség-egyenlőtlenségek felé araszol Magyarország

A kórházak költségvetésében a bérjellegű kiadások elérik a kiadások 85-90 százalékát, a dologi kiadásokra így már nincs forrás.

A hazai magánegészségügyi piac forgalma évente 900 milliárd forintra tehető, a privát szféra mára érdemi és nélkülözhetetlen szereplője lett a magyar egészségügyi ellátórendszernek is – mondta Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadásában. Tavaly emellett az E-Alap költségvetése az összevont szakellátásra 937 milliárd forintot tartalmazott, vagyis a két piac mérete már nagyjából egyforma. Világszerte az országok GDP-jének egyre nagyobb részét teszik ki az egészségügyi kiadások, ugyanakkor gyakorlatilag egyetlen országban sem megoldható az egészségügyi ellátórendszer fenntartása közforrásokból - írja a vg.hu.

Magyarországon a magánfinanszírozás aránya jelenleg 25 százalék körüli az egészségügyi világszervezet (WHO) szerint, ha pedig elérik a 30 százalékot az out of pocket (zsebből fizetett) kiadások, az már veszélyes zónát jelent. Ekkora magánegészségügyi kihasználtság esetén egészség-egyenlőtlenségek alakulhatnak ki, és romlik a populációs szintű egészségügyi állapot is.

Kincses Gyula kiemelte, Magyarországon meg kell alkotni azt a kormányrendeletet, amely az állami és a privát szféra együttműködését szabályozza.

Eddig az orvosok és az ápolók főleg külföldi munkavégzés miatt hagyták el a hazai egészségügyet, most pedig a hazai magánegészségügy szívja el az állami rendszerből a dolgozókat. A MOK elnöke szerint a magánegészségügyet az ellátórendszer részének kell tekinteni, ugyanazzal a szabályozással és figyelemmel kell nyúlni mindkét szférához, és betegérdek által vezérelt együttműködésre van szükség. A magánegészségügy erősödése elkerülhetetlen Magyarországon is, de erős szeparációs szándék esetén az egészségügy kettészakadhat, és akkor a romló közellátás miatt egyre többen mennek át a magánellátásba. Ez viszont egy nem működő modellt eredményezhet, hiszen nincs két egészségügyre elegendő személyzet Magyarországon.

A humánerőforrás tekintetében az európai országokhoz képest a magyarországi orvosellátottság 10 százalékos mínuszban van, ezer betegre 3,3 orvos jut, a szakápolói ellátottság pedig 25 százalékkal alacsonyabb, ezer betegre 6,8 szakdolgozó jut – erről már Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Karának dékánhelyettese beszélt. Kiemelte, hogy az orvosi béremelésre a szakellátásban közel 200 milliárd forintot fordítanak, az ügyeleti ellátás biztosításához pedig további 60-70 milliárd forintra lesz szükség. A háziorvosok és nővérek béremelésére 71,6 milliárdot költenek, az alapellátó fogorvosoknak 24,6 milliárddal növelték a kasszáját.

Az idén az egészségügyi dolgozók béremelésére 360 milliárd forintot fordítottak, jövőre majd 460 milliárd forintot, ezek hatalmas összegek. Ugyanakkor olyan válságjelek vannak az egészségügyben, amelyek korrekciót tesznek szükségessé. Például a kórházak költségvetésében a bér- és bérjellegű kiadások elérik a kiadások 85-90 százalékát, a dologi kiadásokra így már nincs forrás. A kórházi adósságok a szeptember végi adatok szerint már meghaladták a 30 milliárd forintot, az ügyeleti ellátások pedig csak súlyos kompromisszumok árán szervezhetők meg.

További részletek a cikkben.