Az állam túlterjeszkedik, amihez nem igazodik az általa nyújtott szolgáltatások színvonala László Csaba szerint.
László Csaba volt pénzügyminiszter nem látja annak az esélyét, hogy 8-10 százalékponttal csökkenjen a munkaadók bérek utáni terhe. A Figyelőnek adott interjúban elmondta, minimum 4-5 százalékpontos vágásra szükség lenne, ennyit már megéreznének a munkáltatók. A büdzsé jelenlegi állapota alapján ezt több évre előre beütemezve talán be lehet vállalni – jelentette ki.
A kormány másik tervéről, az egyszámjegyű szja-ról azt mondta, ha a járulékokhoz hozzányúlnak, akkor a legrövidebb idő 5-6 év, ami alatt el lehet jutni a 10 százalék alatti jövedelemadó kulcshoz. A kormány továbbá arra is törekszik, hogy rövid távon 3-5 százalék közé emelje a gazdasági bővülés ütemét. Erről László Csaba úgy vélekedik, hogy szép lenne, de ezt a következő két-három évben nem lehet elérni. Sok függ az uniós támogatások alakulásától, közben a nemzetközi környezet miatt is van ok az aggodalomra, nem túl biztatóak szerinte a növekedési kilátások Európában.
A tőkeáramlásról a befektetők megítéléséről azt mondta: Nincsenek jó híreim. Ha figyelmen kívül hagyjuk a bankszektor tőkepótlását az elmúlt években, akkor azt látjuk, a nettó tőkebeáramlás, vagyis az FDI értéke lényegében nulla. Elsősorban azok fejlesztenek, akik már itt vannak.
Az államháztartás alacsony hiányát pozitív dolognak tartja, ugyanakkor a magyar állam túlterjeszkedik, amihez nem igazodik az általa nyújtott szolgáltatások színvonala. A bürokrácia állapota miatt politikai vezetők is frusztráltak, amikor látják, hogy a kezdeményezéseik hogyan olvadnak szét a bürokratikus rendszerben. De nagy megtakarítást itt már nem lehet elérni. Azt kellene megvizsgálni, hogy az oktatás infrastruktúrája miért igazodik a tíz évvel ezelőtti állapotokhoz. Az egészségügyben is hasonló aránytalanságokat lát. A kapacitások nem követik a változásokat, s amíg ez így marad, nem lehet értékelhető megtakarítást elérni az államháztartásban.
További részletek a figyelo.hu portálon.