A kígyómarás a legtöbb halálos áldozatot szedő alulkezelt trópusi betegség, ami főleg a világ szegényebb országainak földműveseit fenyegeti.
A világ egyik legelterjedtebb váralvadásgátlójával, heparinnal is hatékonyan kezelhető a kobramarás – állítja a friss orvosi tanulmány. A Journal of Science Translational Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerint a kígyómarás a legtöbb halálos áldozatot szedő alulkezelt trópusi betegség, ami főleg a világ szegényebb országainak földműveléssel foglalkozó lakosai ró hatalmas terheket - írta a telex.hu.
Tian Du, a tanulmány fő szerzője, a Sydney Egyetem oktatója szerint ha heparinnal embereken végzett kísérletek is sikeresek lesznek, azzal olcsó és hatékony gyógymódot találhatnak a kobramarás szövődményeire, hiszen a heparin nemcsak olcsó és széles körben elérhető, de képes arra is, hogy közvetlenül a fertőzött szövetek között fejtse ki hatását.
A Guardian cikke szerint azt egyelőre nem tudni, hogy pontosan mennyi heparin kell a szövetkárosodás kezeléséhez vagy visszafordításához, a kutatók abban reménykednek, hogy a megfelelő dózissal a szövetkárosodás 50 vagy akár 100 százalékban is csökkenthető – persze attól függően, hogy a marás után mikor kezdik meg a kezelést.