• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az elfogadhatónál kissé vékonyabb WC-papír

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Kötelezték a kórházakat, hogy szolgáltatásokat vásároljanak a büntetés-végrehajtás vállalkozásaitól.

Az egészségügyi kassza egy része a büntetés-végrehajtást fogja finanszírozni. Ez az egyik következménye a kormányrendeletnek, amely szerint januártól a kórházaknak és a szociális ágazat intézményeinek is a büntetés-végrehajtás vállalkozásaitól kell vásárolniuk. A kórházaknak kötelező megkötniük a szerződést akkor is, ha a büntetés-végrehajtás árai húsz százalékkal drágábbak a piacinál. E rendelkezéssel megszűnhet a tisztán piaci versenyeztetés például a mosatásban, az orvosi köpenyek, a pizsamák vagy a műtősruhák megrendelésénél. Az országban huszonnyolc büntetés-végrehajtási intézet és tizenkét bv-gazdasági társaság működik, széles tevékenységi körrel: az elítéltek gyártanak munkaruházatot, cipőt, fűrészárut, WC-papírt, fémszerkezeteket, épületelemeket, iroda- és konyhabútorokat, végeznek hulladékgazdálkodástól kezdve textiltisztításon át a szarvasmarha-tenyésztésig bezárólag sok mindent - írja a Népszabadság Online.

Január óta 1,1 milliárd forintnyi szolgáltatásra és termékre érkezett megrendelés a kórházaktól és a szociális intézményektől a büntetés-végrehajtás vállalkozásait koordináló Központi Ellátó Szervhez (KESZ). Ebből 115 millió forintnyi szolgáltatásról született szerződés.

– A kormányrendelet szerint a százezer forintot meghaladó (a jogszabályban nevesített) termék- és szolgáltatáskör esetén a rendelet hatálya alá tartozó állami szervezeteknek a büntetés-végrehajtás központi ellátó szervétől kell ajánlatot kérniük. Csak akkor rendelhetnek mástól, ha a börtöncégek kapacitása nem elegendő, vagy nem tudják az adott terméket az elvárt minőségben gyártani, illetve amikor hitelt érdemlően igazolják, hogy civil vállalkozástól legalább húsz százalékkal olcsóbb árajánlatot kapott – tájékoztatta a lapot Ótott Annamária bv. ezredes, a Központi Ellátási Főosztály vezetője. Hozzátette: ha a megrendelés meghaladja az uniós közbeszerzési értékhatárt (amely most 54 millió forint), akkor hivatala folytatja le a közbeszerzési eljárást.

A lapnak több kórházi vezető is panaszolta, hogy miközben az egészségügyben minden forinttal pontosan el kell számolniuk, olykor hiányzik a gyógyszer, az eszköz, mert a beszállítók hozomra már nem adnak. A büntetés-végrehajtás szolgáltatásainál pedig „kötelező" elherdálniuk a pénzt.

– Nehezen tolerálható, hogy a kórházaknak azért kell drágábban vásárolniuk, hogy a büntetés-végrehajtás profitot termeljen. Kérdés, hogy mennyire egyeztethető ez össze a piaci versennyel – mondta a Népszabadságnak Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: elfogadhatóbb lenne, ha azt mondanák, hogy azonos minőség esetén előnyben kell részesíteni a büntetés-végrehajtás vállalkozásait, de az, hogy húsz százalékkal magasabb árat fizessenek értük, már nagyon durva feltétel. Ráadásul akkor, amikor minden fillér számít, és az intézményvezetők tűzzel-vassal betartatják az előírt költségeket a munkatársaikkal, nehezen tolerálható és még nehezebben magyarázható az intézményen belül a húsz százalékkal drágább, de az elfogadhatónál kissé vékonyabb WC-papír.