• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Államosodnak a babaszámlák

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Különösen nagyobb kamasz gyerekeknél érheti meg ilyen számlát nyitni.

Eltörölték a befizetési korlátot a babaszámláknál, és mostantól a nagyobb gyerekek számára is nyithatnak a szülők ilyen számlát az államkincstárnál. Különösen nagyobb kamasz gyerekeknél érheti meg ilyen számlát nyitni, hiszen még állami támogatás is járhat a vonzó állampapírhozamhoz. E hét elejétől megváltoztak a babakötvényre vonatkozó szabályok.

Hétfőtől már csak a Magyar Államkincstárnál (MÁK) nyithatnak a szülők Start-számlát gyermekeik részére, sőt, ha elégedetlenek a bankoknál kezelt babaszámlákkal, a szolgáltatók között már nem válogathatnak, csak egy, a MÁK-nál vezetett számlára vezethetik át az eddigi megtakarításokat – számol be róla a Világgazdaság – online.

A babakötvény néven ismertté vált életkezdési támogatást 2006-ban vezették be, az ezután született gyermekek eleinte 40 ezer, majd 42 500 forintot kaptak az államtól, amit meghatározott feltételek mellett a szülők tovább gyarapíthattak. Persze sokan nem így tettek, az ő gyerekeik pénze az államkincstárnál maradt egy letéti számlán, ahol a MÁK az ötéves állampapírhozam alapján számított kamatot fizette a megtakarításokra, amely nem volt különösebben rossz, augusztusban az államkincstár honlapja szerint 8,4 százalékot kamatoztak a számlák. Aki az alapösszeghez hozzá szeretett volna tenni, nyithatott Start-számlát a bankoknál és az államkincstárnál is, a bankokhoz ezzel – nem egészen hét év alatt - mintegy 20 milliárd forintnyi megtakarítás került.

A felhalmozást azonban erősen korlátozta, hogy a szülők ez idáig évente maximum 120 ezer forinttal gyarapíthatták a Start-számlák egyenlegét, amihez az adott évi befizetés 10 százalékának megfelelő, de legfeljebb 6 ezer forintos állami támogatást is kaphattak.

Újdonság, hogy mostantól kezdve viszont a befizetési korlát eltűnik, a szülők és a hozzátartozók bármekkora összeget félretehetnek már a gyerek számára, az állami támogatás maximuma azonban nem nő. Mostantól már a 2006 előtt született gyerekek számára is nyithatnak a szülők Start-számlát a kincstárnál – ez szintén újdonságnak számít. Bár a nagyobb gyerekek a 42 500 forintos életkezdési támogatást nem fogják megkapni, de az évi 10 %-os, maximum 6 ezer forintos állami támogatásra ők is jogosultak.

Az államkincstárnál vezetett Start-számlák az újonnan életbe lépett jogszabályok szerint leginkább egy kizárólag állampapírokkal feltölthető tartós értékpapírszámlára emlékeztetnek majd. A megtakarításhoz legkorábban a gyerek nagykorúvá válása, de legalább háromévnyi megtakarítás után lehet hozzáférni, a felhalmozott összeget pedig csak meghatározott célokra (például családalapítás, tanulmányok finanszírozása, pályakezdés lakhatás) lehet felhasználni. A számlák megnyitásának, vezetésének és a befizetéseknek nincs díja, elrettentheti azonban a szülőket a megnyitástól a korlátozott hozzáférés – írja a lap.

Részletek az Államkincstár honlapján