A rizikócsportba tartozó, 50–75 év közötti személyeknek a Korányi Intézetben térítésmentesen igénybe vehető a vizsgálat.
Világszerte azt mutatják az adatok, hogy azoknál az 50 feletti erős dohányosoknál, akiknél mellkasi CT-vizsgálatot végeztek, százból két embernél korai stádiumú tüdőrákot fedeztek fel, ami még sebészetileg eltávolítható, így jó eséllyel teljes gyógyulás érhető el – hívta fel a figyelmet az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben elérhető szűrővizsgálat jelentőségére az intézmény tudományos és oktatási igazgatója, Horváth Ildikó. A hazánkban sokáig kötelező tüdőszűrést egy másik rettegett népbetegség miatt vezették be, de a tüdőrák ma már több áldozatot követel itthon, mint a tbc, írja az Index.
A tudományos igazgató elmondta, hogy ennek kimutatására a nagyobb felbontású CT (komputertomográfia) alkalmas, amit ma már alacsony dózisú (low-dose) LDCT-képalkotóval végeznek, így kisebb sugárterheléssel jár a vizsgálat. Ezt már számos európai országban és az Egyesült Államokban is használják a népegészségügyi célú szűrővizsgálatok során a tüdőrák korai felismerésére. A tudományos igazgató rámutatott: elsőként egy amerikai tanulmány igazolta, hogy a röntgenhez képest az LDCT-vizsgálattal szűrteknél 20–25 százalékkal kisebb volt a tüdőrák miatti halálozás. Az európai NELSON-vizsgálat pedig főként a nőknél hozott még jobb eredményeket a tüdőrák okozta halálozás csökkenésében.
Ez a két nagy nemzetközi vizsgálat tehát kiváló alapot szolgáltat arra, hogy a jelenlegi méhnyak-, emlő- és vastagbélrákszűrés mellé bekerüljön a tüdőrák korai kiemelésére végzett szűrés is – értékelte Horváth Ildikó.
Horváth Ildikó kiemelte, mivel a megbetegedés 80–90 százalékáért a dohányzás felelős, a tüdődaganat szempontjából rizikócsoportnak számító korábbi vagy jelenlegi erős dohányos, 50–75 év közötti személyeknek a Korányi Intézetben térítésmentesen igénybe vehető a vizsgálat.
Erős dohányosnak az számít, aki már 20 »csomagév« cigarettát elszívott, azaz napi egy csomag cigarettát szívott el 20 éven át, vagy napi két csomag cigarettát 10 éven keresztül – részletezte az intézmény tudományos és oktatási igazgatója.
További részletek az Indexen.