• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az év legfontosabb magyar tudományos eredményei

Lapszemle 2025.01.02 Forrás: Telex
Az év legfontosabb magyar tudományos eredményei

Az évek óta tartó koronavírus-járvány elleni harcban úgy tűnik, újabb bevethető kezelést találtak a magyar kutatók.

2024 nemcsak a világpolitikában és a globális közéletben volt mozgalmas év, hanem a technológia és a tudomány területén is sok fontos eredmény született, írja a Telex. Az év figyelemre méltó tudományos eredményeiből magyar kutatók is kivették a részüket: a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat cikksorozatban gyűjtötte össze azokat a legfontosabb vagy legérdekesebb hazai vagy magyar részvétellel zajlott idei kutatásokat, amelyekben a hálózat tagintézményeinek kutatói is részt vettek. Ezeket mutatja be a lap röviden. 

Hatalmas áttörés értek el a fehérje-kölcsönhatások kutatásában a Természettudományi Kutatóközpont és a HUN-REN-SZTE Biomimetikus Rendszerek Kutatócsoportjának kutatói: a betegségek miatt sérült fehérjehálózatok kijavítására találtak új megoldást. Az egyik legrangosabb kémiai folyóirat, az Angewandte Chemie a címlapján közölte a magyar kutatók eredményeit.

A Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatócsoportja két fontos agykérgi gátló idegsejt eddigi legpontosabb modelljét készítette el, amihez a legmodernebb neuroanatómiai, fiziológiai és számítógépes sejtmodellezési technikákat használták. A modellekbe a későbbiekben további kísérleti adatokat lehet beépíteni, így jól használhatók fiziológiai kísérletek eredményeinek értelmezéséhez, a hippokampusz tanulási és memóriafolyamatokban betöltött szerepének tanulmányozásához és a működését szimuláló neuronhálózati modellek létrehozásához. A mindezt bemutató tanulmány a rangos PLoS Biology szakfolyóiratban jelent meg.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint 2050-re a hagyományos antibiotikumoknak ellenálló mikroorganizmusok miatt kialakuló fertőzések vezető halálokká válhatnak. Az ellenük való küzdelemhez új típusú, egyedi hatásmódú vegyületekre van szükség. A Természettudományi Kutatóközpont kutatói a közelmúltban egy lehetséges, biztató irányról számoltak be a rangos Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmányukban. A munkájuk több szempontból is innovációnak számít: egyrészt sikeresen terveztek egy olyan peptidalapú antibiotikumot, amely célzottan a baktériumsejtekhez kötődve, in situ aktiválódik; másrészt nekik sikerült először közvetlen vizuális betekintést nyerni a baktériumölő peptidek működésébe.

Az őszi–téli időszakban ismét emelkedett a koronavírusos megbetegedések száma Magyarországon. Az évek óta tartó járvány elleni harcban úgy tűnik, újabb bevethető kezelést találtak a magyar kutatók. Több intézet mellett a Természettudományi Kutatóközpont munkatársai is részt vettek abban a kutatásban, amellyel egy újabb, eddig daganatos betegségek ellen használt gyógyszert azonosítottak a Covid–19 elleni küzdelem újabb lehetséges eszközeként.

További részletek a Telexen.