• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az idén is folytatódik az egészségügyi rendszer átszabása

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap Online

Szócska Miklós több alkalommal is azt ígérte: 2013 a népegészségügyi mozgósítás éve lesz.

Számos érzékelhető változás lép életbe 2013-ban az ágazatban, illetve tovább halad a teljes struktúra átalakításának folyamata - foglalta össze a már lezajlott és az eddig tudható jövőbeni változásokat a Magyar Hírlap.

2011 decemberében jelent meg az úgynevezett egészségügyi salátatörvény, amely azóta számos módosításon esett át. Az eredeti rendelkezések érintették az egészségügyi rendszer struktúraátalakítását, célul tűzték ki a praxisjog megújítását, elkezdődött a gyógyszertámogatások átcsoportosítása és megújítása, megtörtént a dizájnerdrogok listázása, és egyéb változások mellett lezajlottak a tárgyalások az Eurotransplanttal is.

Három hónapos előkészítést követően 2013 áprilisától a gyógyszerészek a taj számunk alapján utánanézhetnek a korábban kiváltott vényköteles készítmények adatainak az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) információi alapján. De ez csak abban az esetben lehetséges, ha valaki nem tesz erre vonatkozóan külön tiltónyilatkozatot. Érzékelhető változás továbbá, hogy a megszavazott jogszabály értelmében az egészségügyi szolgáltatás igénybevételéhez a beteg a tajkártyája mellett valamely arcképes, a személyazonosság igazolására alkalmas igazolványát is köteles bemutatni.

Szintén a patikákat érinti, hogy 2013 harmadik negyedévétől elérhető lesz az úgynevezett patikaalap, melynek köszönhetően a gyógyszertárakban dolgozó gyógyszerészek az üzlet többségi tulajdonosaivá válhatnak. Vagyis olyan hitelkonstrukcióhoz juthatnak, amely kedvező kamatfelvételekkel és türelmi idővel rendelkezik, tehát a patikusok huszonöt, illetve ötven százalékot meghaladó tulajdonrészhez juthatnak. Ezenfelül bevezetik a gyógyszertári szolgáltatási díjat is, melyet nem a betegek, hanem az állam fizet majd a patikusoknak.

A rendszer átalakításához hozzátartozik az iPatika megjelenése is, a fejlesztés mobileszköz segítségével az országban fellelhető összes gyógyszertárról részletes információkat tesz elérhetővé.

Idén bővül a gyógyászati segédeszközök egyedi méltányosságból történő támogatása is, a gyógyszertörvény módosítása következtében pedig 2013-tól a hamisított készítményekkel szemben szigorúbban lehet fellépni.

A rendszer átalakításának talán legnagyobb horderejű eleme volt, hogy az állam két ütemben átvette az önkormányzatoktól a fekvőbeteg-ellátást biztosító intézményeket – természetesen az ezzel járó felelősséggel együtt. Ehhez kapcsolódik a folyamat részeként a további – úgymond – államosítás, ami az idén májustól a járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi intézményeket érinti. Ezek is állami tulajdonba és fenntartásba kerülnek, kivéve, ha a helyi önkormányzat február 15-ig úgy dönt, továbbra is ellátja ezt a feladatot.

A legutóbbi salátatörvény azt is rögzítette, hogy az idei évre meghosszabbítják az egészségügyi ágazati mozgó bérek alapjának befagyasztását. Ezen felül a 2013-as költségvetésére való tekintettel a szakdolgozói bértábla egyes oszlopainak ötezer forintos emelése elmarad. Ezzel szemben folytatódhatnak az ágazatban már elindult béremelések, mivel a kormány a 2013-as büdzséből ötvenmilliárd forintot különítene el az egészségügy szinten tartására, melynek nagy részét további béremelésekre fordítaná, és tavaly három pályázatot is meghirdettek szakorvosjelölteknek többek között a növekvő kivándorlás visszaszorításáért.