A települések ötödén találtak a csapvízben gyomirtókat, rovarölőket és más mezőgazdasági vegyszereket.
„Egyre több mélységi felszínalatti vízzel ellátott ivóvízellátó rendszerben jelentkezik peszticid probléma, köztük védettnek tudott nyersvizekben is. Olyan peszticidek is kimutathatóak, amelyeket már több évtizede betiltottak” – áll a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legutóbbi, 2023-as ivóvízminőségi jelentésében. Peszticid alatt a különféle rovarölő-, gyomirtó-, gombaölő-, algaölő- és rágcsálóölő-szerek értendők, írja az Átlászó.
Magyarországon az ivóvíz minőségének vizsgálatát a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) irányítja és felügyeli. Az ivóvízminőségi vizsgálat során a baktériumok, nitrit, nitrát, ólom, arzén és egyéb szennyezőanyagok mellett a peszticidek jelenlétét is figyelik. A vizsgálandó peszticidek körét az országos tisztifőorvos, Müller Cecília javaslata alapján határozzák meg.
Az ivóvízminőségi vizsgálat eredményeit ugyan publikálják az NNGYK honlapján, de települési adatokra csak egyesével lehet keresni, és az írásos összefoglaló is csak bizonyos szennyezők esetében nyújt országos áttekintést.
Peszticidek vonatkozásában például pont nem.
Olvasójuk segítségével kinyerték (szakszóval: lescrape-eltük), és szerkeszthető formába hozták az NNGYK adatbázisát. Így ki tudták keresni azokat a településeket, ahol az ivóvízminőségi vizsgálat valamilyen peszticid jelenlétét mutatta ki. Eszerint a 2023-ban a vizsgált ivóvizek ötöde tartalmazott valamilyen mezőgazdasági vegyszert Magyarországon.
A határérték feletti eredményeket a vízmű-üzemeltetőknek azonnal jelenteniük kell a hatóságnak (ez az NNGYK), intézkedéseket kell tenniük és mérniük kell ezek hatásosságát. Az NNGYK közérdekű adatkérésükre küldött válaszában azt írta, hogy a 2023-ban tapasztalt határérték-túllépések esetén megtették a szükséges intézkedéseket.
Megjegyezték továbbá, hogy „az érzékeny analitikai módszereknek köszönhetően egyes anyagok már a határértéknél nagyságrendekkel kisebb koncentrációban is kimutathatók. A határértékeknek megfelelő minőségű ivóvíz biztonsággal fogyasztható”.
További részletek az atlatszo.hu-n.