• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az MTA eladja ingatlanvagyonát a kormánynak

Lapszemle 2024.12.12 Forrás: Telex
Az MTA eladja ingatlanvagyonát a kormánynak

Az 53-41 százalék szűk többség, mutatja, hogy nagyon komoly várakozások vannak a kormánnyal szemben a bizalom helyreállítását illetően.

53-41 százalék arányú szavazással elfogadta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közgyűlése az Akadémiához tartozó ingatlanvagyon eladását, a kormány ezt a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatnak fogja átadni, írja a Telex

„Mondhatnám akár történelminek is ezt a döntést – mondta az MTA elnöke, dr. Freund Tamás a közgyűlés utáni sajtótájékoztatón. – Komoly döntésen van túl az Akadémia.”

„Akkor működőképes egy kutatóhálózat, ha az azt kiszolgáló ingatlanvagyon és a fejlesztési források egy ernyő alatt vannak. Én, mióta megválasztottak, azt mondom, hogy az Akadémia lenne a legjobb ernyő a kutatóhálózat felett, ezt próbáltam bebizonyítani, és akkor megoldódott volna az ingatlankérdés is” – tette hozzá.

Az kiderült, hogy azokat, akik nemmel szavaztak, leginkább a kormány iránti bizalmatlanság vezérelte, hiszen az elcsatolás óta is hányattatott sorsa volt a kutatóhálózatnak – erről ebben a cikkünkben írtunk részletesebben –, és a hazai tudományfinanszírozás helyzete sem segíti a bizalom kialakulását. „Én úgy gondolom, hogy az egyébként jórészt az MTA által javasolt törvénymódosításokkal ez a törvény már alkalmas arra, hogy valóban pozitív jövőképpel rendelkező, nemzetközi versenyben is helyt álló hálózat jöjjön létre – mondta Freund Tamás. – Ha ebben a gazdasági helyzetben a kormány hajlandó 80 milliárdot adni egy olyan ingatlanvagyonra, amit ingyen adott oda, és meg akarja duplázni a HUN-REN költségvetését, akkor komolyan vette, hogy nemzeti érdek a magyar tudományt felzárkóztatni.” Azt is hozzátette, hogy ha betartják az ígéreteket, és az alapító okirat és az SZMSZ is ebben a szellemben születik meg, akkor jó irányba indulhat el a HUN-REN, és „megnyugodhatnak a kedélyek, megszűnhet a bizalmatlanság, ami most jellemzi a kutatási hálózatot”.

Freund Tamás azt is mondta, hogy mivel az 53-41 százalék nagyon szűk többség, ez is azt mutatja, hogy nagyon komoly várakozások vannak a kormánnyal szemben a bizalom helyreállítását illetően. „Én igennel szavaztam, nyugodt lelkiismerettel megyek haza, és holnap reggel tudok tükörbe nézni” – tette hozzá.

További részletek a Telexen.