• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az OECD adatokat ismerve meglepő a kormányfő kijelentése

Lapszemle 2024.12.19 Forrás: Telex
Az OECD adatokat ismerve meglepő a kormányfő kijelentése

Tényleg a kormány érdeme, hogy egyre több egészséges év jut a magyaroknak, ahogy Orbán Viktor állítja? Fact-check.

Orbán Viktor miniszterelnök december 16-án az Országgyűlésben, az azonnali kérdések órája során Lukács László György jobbikos képviselő kérdésére azt válaszolta:

„2010 és 2022 között – innen vannak adataink – Magyarországon öt évvel nőtt az emberek egészségben eltöltött várható éveinek száma. Tehát az elmúlt tizennégy év kormányzás eredményeképpen a magyar emberek öt évvel többet élhetnek egészségben. Ezzel egyébként megelőzünk, ha jól látom, tizenhat európai uniós országot is, ami huszonhét ország esetén nem olyan rossz, de hát a legjobb lenne az első helyen lenni – bár 2010-ben még csak ötöt előztünk meg, most pedig tizenhatot”.

Ez az állítás a nemrég megjelent, Magyarországra nézve nem túl hízelgő OECD-jelentés ismerőinek elég meglepő lehet, hiszen az alapján szinte minden egészségügyi mutatóban a legrosszabbul teljesítő EU-s országok közé tartozunk, írja a Telex

Ha jobban megnézzük a fenti idézetet, Orbán valójában három állítást fogalmazott meg: hogy nőtt a magyarok egészségben eltöltött várható éveinek száma; hogy ez a kormánynak köszönhető; illetve hogy ezzel az uniós középmezőnybe tartozunk. Nézzük ezeket sorban!

Az első állítás igaz: 2010 és 2022 között valóban 5,1 évvel nőtt a születéskor egészségesen várható átlagos élettartam, ebben a Központi Statisztikai Hivatal és az Eurostat adatai is megegyeznek. 

Az jó hír, hogy átlagosan valóban több egészséges év jut egy magyarra, de ezt érdemes a kontextussal együtt értelmezni. Ugyanis ebben a rangsorban előttünk van még például Bulgária is, méghozzá négy évvel. Márpedig nem nagyon lehet állítani, hogy Bulgária lenne az EU egyik legegészségesebb országa. Sőt, valójában a legtöbb egészségügyi mutató szempontjából Magyarország mögött áll, pedig ezeken a területeken már mi is a sereghajtók között kullogunk. Bulgária sok esetben az utolsó szokott lenni.

Ezért érdemes összevetni a születéskor várható életkort is. Ebben Bulgária 2023-ban a legutolsó volt 75,8 évvel, míg Spanyolország, ami várható egészséges évek számában le van maradva Magyarországtól (Bulgáriáról nem is beszélve), születéskor várható élettartam szerint a legjobb az EU-ban, 84 évvel. Ebből a szempontból Magyarország 76,9 évvel alulról a negyedik.

További részletek a Telexen.