Az omikron felfutásakor nem lazíthatnak, mert nagyon gyorsan túlterhelődne a kínai egészségügyi ellátórendszer.
Jelenleg legalább 40 millió lakosra vonatkozik valamiféle kijárási tilalom Kínában, és majdnem két éve erősen korlátozott a határokon való ki- és belépés. A világ legtöbb országában mostanra már feloldották a járványügyi korlátozásokat, vagy csak minimális óvintézkedés van érvényben. Kínában azonban minden alkalommal a legszigorúbban léptek fel egy-egy újabb hullám első jeleire, még akkor is, ha csak néhány esetről volt szó, írja a 444.hu. Hszi Csin-ping elnök számtalanszor hangoztatta, milyen sikeres a gyors lezáráson, kiterjedt tesztelésen és szigorú határellenőrzésen alapuló módszerük a koronavírussal szemben - sőt, a legsikeresebbnek nevezte az egész világon.
A delta tavalyi megjelenésével azonban egyre többször egyre több várost kellett lezárni, az omikron szubvariánsa, a BA.2 terjedésével pedig kiderülhet, hogy még ez sem lesz elég.Mindezt úgy, hogy a lezárás ott legtöbbször tényleg azt jelenti, hogy a lakást is legfeljebb pár naponta lehet elhagyni bevásárolni - vagy még akkor sem.
Amikor tavaly Csang Ven-hung, az ország fő epidemiológusa azt nyilatkozta, hogy Kínának meg kellene tanulnia együtt élni a vírussal, akkor még sokan azzal vádolták, hogy „külföldiek bábja”, aki alá akarja ásni a nemzeti védekezési stratégiát. Ezen a héten egy hasonló megszólalását kritika helyett már-már ünnepelték. Dr. Csang arról beszélt, hogy egyelőre fontos megtartani a „zéró covid” hozzáállást, ugyanakkor nem szabadna félni attól, hogy a jövőben egy fenntarthatóbb megküzdési mechanizmusra váltsanak.
Az biztos, hogy most, az omikron felfutásakor nem lazíthatnak, mert nagyon gyorsan túlterhelődne a kínai egészségügyi ellátórendszer, amelyben eleve sokkal kisebb kapacitással működnek az intenzív osztályok, mint a nyugati országokban, és a halálozások aránya is megugrana, írja a lap.