• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az Orbán-kormány a meddőkre is számít

Lapszemle Forrás: HVG Online

Modern járványnak tekinti a meddőséget a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Új Baby Boom tervezete.

Tabutémának és modern járványnak tekinti a meddőséget a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Új Baby Boom tervezete, a negatív trendbe pedig akár minisztériumi szinten beavatkoznának. Magyarországon a párok ötödét érinti a meddőség, a férfiak termékenysége döbbenetes arányban romlik. A Nemzetgazdasági Minisztérium ötletelése szerint a gyermekvállalásnak gyakori akadályai a férfiak és nők egészségi problémái. A dokumentumban felsorolják többek között a meddőséget, a szenvedélybetegségeket, a lelki természetű betegségeket, az egészségtelen életmódot. Mivel az a cél, hogy több gyermek szülessen, komplex megelőzési szolgáltatások bevezetésére van szükség az anyag készítői szerint – írja a HVG – online.

A részletekre még nem derült fény, de ezek még amúgy is csak tervek, illetve javaslatok, így még várni kell a kiforrott cselekvési útmutatóra. A HVG – online annak járt utána, mekkora problémát is jelent itthon a meddőség, mivel magyarázható a gyermektelenség, és mit tehetünk mi magunk is annak érdekében, hogy megszülethessen a tervezett gyermek.

Becslések szerint Magyarországon közel 400 ezer embert, a párok 15-20 %-át érinti a meddőség. Az esetek 40-40%-ában a férfi vagy a nő lehet a felelős, s az esetek 20 %-ában vagy mindkét fél küzd valamilyen problémával, vagy nem sikerül kideríteni, hogy mi okozhatja az utód késlekedését. Az adatok szerint a meddőséggel érintett pároknak csak 15 %-a fordul orvoshoz, aminek több oka lehet, például, hogy korlátozott a tájékozódási lehetőség. A másik ok, hogy a meddőség még mindig tabutéma, sokan szégyenként élik meg helyzetüket, titkolják. A nők sokkal nagyobb arányban vonják be a környzetüket ebbe a kérdésbe, és főleg más nőktől várnak támogatást, míg a férfiak inkább feleségükre próbálnak támaszkodni – ez derült ki egy korábbi tanulmányból.

Nőgyógyászok szerint pedig még mindig tapasztalható, hogy a nőket okolják, ha egy pár már jó ideje gyermektelen, és persze az sem ritka, hogy a férfi elzárkózik a kivizsgálások elől. Pedig mindkét fél "gyanús" lehet: a gyermekáldás elmaradásáért közel fele-fele arányban érintett a nő és a férfi. Elengedhetetlen tehát a férfiak kivizsgálása is, sőt addig nem szabadna elkezdeni kezelni a nőt, amíg nem bizonyosodik be, hogy nem a férfinál van valami probléma.

A férfiaknál a meddőség hátterében legtöbbször az áll, hogy az ondófolyadékban elégtelen mennyiségű és minőségű a spermium. De ahogy a nőknél, náluk is befolyásolhatja a termékenységet az egészségtelen táplálkozás, a stresszes életmód, a rendszertelen életvitel, de például egy gyógyszeres kezeléssel orvosolható prosztatagyulladás is.

A nőknél pedig a leggyakoribb magyarázatok az anatómiai elváltozások, betegségek. A gyermektelenség oka lehet egy hüvelyi fertőzés is, ami gyógyszeres kezeléssel orvosolható, ahogy például a férfiak prosztatagyulladása is. Az egyik leggyakoribb, meddőséget eredményező okként említik az endometriózist, amikor a nyálkahártya a méh üregén kívül is megtelepszik, növekszik, de a menstruáció idején képződő vér nem tud eltávozni, helyén kis vérrel töltött üreg lesz, s ez minden hónapban az újabb vérzés kapcsán növekszik. Gyógyszeres vagy sebészi úton, illetve a kettő kombinációjával is kezelik a betegséget, de sok esetben nem jelentenek megoldást a problémára.

Egy másik szintén meddőséget okozó betegség, a policisztás ovárium szindróma (PCOS), amely egyben a leggyakoribb női hormonális és anyagcserezavar. A nők 5-10%-át érinti. Noha mindenki nőgyógyászati betegségre gondol, a petefészkek elváltozása csak egy részjelenség a sok szervet érintő, alapvetően belgyógyászati-endokrinológiai betegségben.

A szülész-nőgyógyász szerint az egyik leghatékonyabb fogamzásgátló a stressz. A hajszolt életmód pedig kimutatható elváltozásokat is képes előidézni: mégpedig a megemelkedett prolaktinszintet. A magas prolaktinérték a nőknél meggátolja a peteérést – férfiaknál is fennállhat ez, merevedési gondot, terméketlenséget okozva – így a terhesség sem tud létrejönni. Viszont van rá gyógymód; ha gyógyszerekkel lejjebb tudják vinni a hormonszintet, bekövetkezhet a fogantatás.

Amennyiben a különféle vizsgálatok nem jeleznek biológiai eltérést, mégsem jön össze a baba, érdemes felkeresni egy pszichológust vagy pszichiátert. Számos olyan gátlás lehet a pszichében, amely kerékkötője lehet a család bővülésének.

A teljes cikk a HVG – online oldalán olvasható!