• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Az orosz és a kínai vakcina is biztonságos

Lapszemle 2020.11.05 Forrás: Világgazdaság Online
Az orosz és a kínai vakcina is biztonságos

A koronavírus messze nem olyan mutálódó vírus, mint az influenzavírus Jakab Ferenc szerint.

A járványok korára kell felkészülni – mondta a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) tartott előadásában Jakab Ferenc virológus, tanszékvezető egyetemi tanár, kutatócsoport-vezető, az MTA doktora. Jelenleg is egy „Disease X„ betegség ellen küzdünk és ez az X betegség fogja a következő években meghatározni a fertőző betegségek irányvonalát, kutatását és a nagy világjárványoknak a bekövetkeztét, írja a Világgazdaság

A vakcina és gyógyszer fejlesztéssel kapcsolatban a virológus elmondta, 180 vakcinafejlesztési projekt fut világszerte. Kínában és USA-ban van jelenleg engedélyezett vakcina. A világon zajló mintegy 180 védőoltás-fejlesztési projektből 6-8 az utolsó klinikai kísérleti fázisban tart, ami azt jelenti, hogy a nem túl távoli jövőben, a megfelelő ellenőrzési eljárásokat követően törzskönyvezett vakcina lesz belőlük, ami akár jövő év elején hazánkban is elérhető lesz. Sokan mondják azt, hogy a kutatók kapkodnak, hogy SARS-CoV-2 elleni védőoltások fejlesztése során, de már nagyon sok mindent tudnak a kutatók a SARS és a MERS vírusok kapcsán, ezért nem nevezhetőek rapidnak ezek a kutatások. Hangsúlyozta, bízik a kínai és az orosz vakcinában is és azokat is bármikor beadatná magának.

A vakcinafejlesztések gyorsasági rekordját a mumpsz tartja 4 évvel, viszont vannak olyan vírusok, például a HIV, amelyek ellen több évtizede sem sikerült hatékony védőoltást kifejleszteni. Ehhez képest a SARS-CoV-2 elleni védőoltások fejlesztésében már az elmúlt háromnegyed évben is hatalmas előrelépések történtek.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy ha meg lesz a vakcina, akkor egyetlen oltás elég lesz vagy évente kell ismételni, mint például az influenza elleni oltást – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Jakab Ferenc.

Hozzátette: az oxfordi vakcinafejlesztés során az első oltás során 90-95 százalékos immunválaszt értek el a kutatók. Ennél a vakcinánál, két oltásos szériát szeretnének bevezetni. De kitért arra is, a koronavírus messze nem olyan mutálódó vírus, mint az influenzavírus. Jelenleg Magyarországon a vírus reprodukciós rátája kettő felett van, ez annyit jelent, hogy egy koronavírusos beteg 2-2,5 másik embert fertőz meg, a cél az, hogy ezt a reprodukciós rátát egy alá szorítsuk, ekkor tudjuk visszaszorítani a járványt.

Legolvasottabb cikkeink