Álmos Péter: az orvosok többsége visszautasítja a hálapénzt, de a béreket szinten kellene tartani.
Hálapénz elfogadása miatt gyanúsítottként hallgatott ki a rendőrség két győri orvost és két asszisztenst. A Nemzeti Védelmi Szolgálat jelentette fel őket. A Magyar Orvosi Kamara elnöke, Álmos Péter szerint egyre ritkábbak az ilyen esetek, írja az InfoStart.
Egyre ritkábban fordul elő, hogy egy egészségügyi dolgozó hálapénzt fogad el – mondta el a Magyar Orvosi Kamara elnöke az üggyel kapcsolatban az InfoRádióban.
"Korábban, amikor még nem volt illegális, akkor az orvosok 60 százaléka nem fogadta el ezt a pénzt, 40 százalékuk igen, de csak az orvosok mintegy 10 százalékának jelentett ez olyan szintű hozzájárulást a jövedelméhez, amit a néhány évvel ezelőtti béremelés csak részben tudott kompenzálni" – mondta Álmos Péter. Megjegyezte: a béremelésnek már jó pár éve, és 30 százalék feletti inflációs környezetben sokat vesztett az orvosi és szakorvosi bérek értéke is, ezeket szinten kellene tartani.
A hálapénz elfogadásának gyanúja csak az ellenőrzések 1-3 százalékában igazolódik be, az elkövetők pedig jellemzően idősebb orvosok – tette hozzá Álmos Péter. Azokon a területeken, főleg a műtétes szakmákban, ahol ez korábban is rendszerszintű probléma volt, inkább a magánellátásba csatornázódtak át ezek az extra jövedelmek, ahol legálissá vagy néhol "szürke jellegűvé" váltak. Fontos lenne feltárni, mutatott rá, hogy azokban a ritka esetekben, amikor még előfordul a hálapénz, pontosan mi is történik.
A kamara elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a hálapénzt nemcsak elfogadni illegális, hanem adni is.
További részletek az InfoStarton.