Néhány jó szó és kedves mosoly százszor többet ér, és duplán gyógyít, mint bármennyi receptre írt pirula.
Azok, akik egészségesen is az orvoshoz járástól remélnek megkönnyebbülést, és úgy érzik, csak akkor törődnek velük, ha kezelik őket bizony szenvedélybeteggé válhatnak - írja a Borsonline. Az emberek úgy gondolják, hogy csak a rendelőkben találnak törődésre. Sajnos igen széles réteget érint ez a probléma, ami a szakemberek szerint a rendezett családi körülmények között élők és az egyedülállóak esetében is igaz.
Dr. Bense Tamás háziorvos véleménye szerint általában azok viselkednek így, akik az elvárt törődést nem kapják meg, ezért még családjukban is magányosak, és a doktorral szeretnék pótolni a hiányt. Persze itt is vannak fokozatok, az enyhe foktól kezdve egészen a mindennapos rendelőbe járásig terjed a skála. Az orvosnak minden tudását, „ügyességét" be kell vetnie, hogy „helyére tegye" a beteget, hiszen az orvosok fontos feladata nemcsak a test, hanem a lélek gyógyítása is. Így a páciens lelkét is gondozni kell, és diszkréten a család figyelmét is fel kell hívni a törődés hiányára.
Bense doktor hangsúlyozta: egyetlen embert sem lehet csak úgy falhoz támasztani, mint egy kerékpárt, hogy majd később foglalkozunk vele. Törődnünk kell egymással. Az orvos természetesen segíthet a problémán, azonban azt ne várja el senki, hogy pótolja a családot, és az familiáris feladatokat is ellássa, ezt mind a hozzátartozónak, mind pedig a páciensnek be kell látnia – fogalmazta meg Bense Tamás.
A szakember szerint nagy körültekintés igényel a folyamat. Az „esetet" úgy kell kezelni, hogy a beteg bizalma ne sérüljön. A doktornak azzal is tisztában kell lennie, hogy ilyenkor néhány jó szó és kedves mosoly százszor többet ér, és duplán gyógyít, mint bármennyi receptre írt pirula.