• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Az orvosok ezúttal a vizitdíj mellett

Lapszemle Forrás: Hirszerző.hu

Ha megszűnik a vizitdíj és azt nem pótolja valamivel a kormány, akkor akár csődbe is mehetnek a háziorvosok.

Nehéz helyzetbe kerülhetnek a szociális népszavazás után a háziorvosok, ha a nemek kerülnek többségbe. A vizitdíj eltörlésével ugyanis 150-200 ezer forinttól esnének el havonta a családorvosok, és ezt az Egészségügyi Minisztérium nem akarja pótolni - írja a Hírszerző.


"A tárcának sem módja, sem lehetősége nincs arra, hogy ha a népszavazáson a vizitdíj eltörléséről születik döntés, akkor a kieső összeget pótolja a háziorvosok számára" - közölte korábban Horváth Ágnes, aki szerint az Alkotmánybíróság döntése értelmében a vizitdíj nem költségvetési tétel, ezért eltörlése esetén a minisztériumnak nem is kell azt kompenzálnia.


Nem így látják viszont a háziorvosok. "Törvény írja elő, hogy a kormánynak az egészségügyi alapellátást biztosítania kell. Ha pedig eltörlik a vizitdíjat, akkor a háziorvosok csődbe is juthatnak" - mondta Kertai Aurél a Hírszerzőnek. A Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának vezetője szerint a vizitdíj megszüntetésével veszélybe kerülne az alapellátás, tehát a kormánynak "kutyakötelessége lenne kipótolni a 300 forintok elvesztéséből származó összeget".


Kertai szerint egyébként erre lenne is pénze az államnak, hiszen az E. Alap szufficites, a többletbevételből pedig olyan "fontos" dolgokat finanszíroznak, mint a kórházi széfeket.
A lap kíváncsi volt más háziorvosok véleményére is, de szinte egyikük sem akart a témában nyilatkozni. Többségük azzal az indokkal hárította el a nyilatkozatot, hogy ez nem szakmai, hanem politikai kérdés.


Mindenesetre azok, akik hajlandóak voltak - névtelenül - nyilatkozni, azt mondták, hogy járt már nekik ez a pénz, igaz ezt nem az államtól, hanem az emberektől kapják meg. Bár mint egyikük fogalmazott, épp csak arra elég, hogy törleszteni tudja a hitelt, amit eszközökre vett fel, de egy másik budapesti orvos az asszisztensét fizeti a vizitdíjakból. Kertai szerint tulajdonképpen a vizitdíjból származó bevétel a 2 és fél éves inflációt pótolja, azt ugyanis a támogatásokkor soha nem vette figyelembe egyik egészségügyi miniszter sem.


A Fidesz viszont optimista, szerintük nem lesz baj abból, ha a népszavazás miatt eltörlik a 300 forintos vizitdíjat, annak hiánya ugyanis nem veszélyeztetheti az alapellátást. "Ha visszaadja a kormány azt a pénzt az orvosoknak, amit elvett tőlük, akkor nem lesz semmi gond" - közölte Pesti Imre a Hírszerzővel.

Legolvasottabb cikkeink