Ha én békeidőben annyi belgyógyászt és intenzív orvost alkalmaznék, amennyire most van szükség, hűtlen kezelést valósítanék meg.
A Szent János Kórházban alkalmazott terápia során arra törekednek, hogy a tüdőgyulladásos beteget a lehető legkésőbb kelljen altatni és intubálva lélegeztetni – közölte a Magyar Nemzetnek adott interjúban az intézmény főigazgatója. Takács Péter, aki október végén maga is átesett a koronavírus-fertőzésen, beszélt a rendelkezésre álló ágyszámokról, a kórház eszköz- és szakember-ellátottságáról, a náluk alkalmazott kezelésekről, valamint az intézményt érintő fejlesztésekről is.
Takács Péter elmondta, a betegek átlagéletkora valamelyest csökkent tavaszhoz képest: akkor 70,5 év volt, most pedig 68 év. Az elhunytak átlagéletkora azonban szinte változatlan, az első hullám idején 82,4, a második szakaszban pedig 82,3 év.
Arányaiban kevesebben halnak bele most a fertőzésbe, mint tavasszal, amikor nagyon sok amúgy is leromlott egészségi állapotban lévő beteg került hozzánk idősotthonokból, akik közül sokakat elveszítettünk. Ezzel szemben szeptember–októberben az ötszáz bent fekvő közül 44-en haltak meg. Ennek oka az is, hogy mostanra sokkal nagyobb a tudásunk és tapasztalatunk a járványról, illetve hogy olyan hatékony antivirális szerek vannak az orvosok kezében, mint a favipiravir vagy a remdesivir – tájékoztatott Takács Péter. A főigazgató beszélt arról is, hogy a Szent János Kórházban alkalmazott terápia során arra törekszenek, hogy a tüdőgyulladásos beteget a lehető legkésőbb kelljen altatni és intubálva lélegeztetni, ehelyett – ameddig csak lehet – úgynevezett non invazív légzéstámogatást kapjon, amivel a szívét is tehermentesítik. Úgy véli, nagyon sokat segít a gyógytornászok közreműködésével végzett légzéstorna is, amely azt támogatja, hogy ne pangjon a vér a beteg tüdejében, így sokszor megakadályozható a tüdőgyulladás eszkalálódása.
A kérdésre, hogy a megnövekedett betegszám ellátásához rendelkeznek-e megfelelő mennyiségű és minőségű felszereléssel, illetve van-e kellő számú szakszemélyzet a gyógyításhoz, úgy válaszolt: egy koronavírusos tüdőgyulladásos páciens ápolásához nemcsak lélegeztetőgépre van szükség, hanem kell például betegőrző monitor, mobil röntgen, ultrahangkészülék és gyógyszeradagolásra is alkalmas infúziós pumpa. – Ezeket mind megkaptuk az Állami Egészségügyi Ellátó Központtól, gyakorlatilag nem tudtam olyat kérni tőlük, amit ne szállítottak volna ide. Ráadásul ezek az eszközök akkor is itt maradnak, ha majd véget ér a járvány, és a későbbiekben is a magas szintű betegellátást fogják szolgálni – jelentette ki, hozzátéve: védőeszközökkel is jól állnak, és a gyógyszerellátás is folyamatos.
Takács Péter tudatta, hogy e pillanatban kilencven áthelyezett kolléga: harminc orvos és hatvan szakápoló dolgozik náluk. Közülük nem mindenkit osztanak be a Covid-osztályokra, hanem kiváltanak velük olyan saját kollégákat, akik már tavasszal is részt vettek a koronavírus-ellátásban. – A nagy részüket azonban a fertőzöttekhez irányítottuk, és nagyon hasznos munkát végeznek nálunk, amit ezúton is hálásan köszönök nekik. A vezénylés lényege, hogy az orvost oda kell helyezni, ahol feladat van.
Ha én békeidőben annyi belgyógyászt és intenzív orvost alkalmaznék, amennyire most van szükség, hűtlen kezelést valósítanék meg – hívta fel a figyelmet. Továbbiak a cikkben